Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Dopis Ministarstvu pravde Advokatskim komorama u Republici Srbiji

Dopis Ministarstvu pravde Advokatskim komorama u Republici Srbiji

Imajući u vidu specifičnu ulogu Ministarstva pravde u prosecu pridruživanja Evropskoj uniji, koristimo ovu priliku da Vas upoznamo sa osnovnim stavovima Ministarstva koji mogu biti od značaja i za Vašu profesiju. Kao što Vam je poznato, osim koordinacije čitavog Poglavlja 23, Ministarstvo pravde istovremeno ima i obavezu sprovođenja brojnih atktivnosti predviđenih Akcionim planom za Poglavlje 23, kao i obaveze u okviru Poglavlja 3. S tim u vezi, Ministarstvo pravde se pojavljuje i kao predlagač određenih zakona iz svoje nadležnosti za koje je advokatura iskazala posebni interes, kao što je Nacrt Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, a predstavlja i jednog od relevantnih aktera u vezi sa izradom Predloga zakona o uslugama.

 

S obzirom da predstavnici advokature atkivno učestvuju u radu na izradi Nacrta zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, kako kroz rad Radne grupe, tako i u okviru javne rasprave koja se povodom izrade zakona kontinuirano održava, poznato Vam je da postoje određena neslaganja između advokata i organizacija civilnog društva.

 

Koristim priliku da Vas ovim putem obavestim da Ministarstvo pravde neće uputiti Nacrt zakona o besplatnoj pravnoj pomoći u dalju proceduru sve dok se ne postigne konzenzus advokature i drugih relevantnih aktera. Dakle, cilj Ministarstva jested a konačni tekst Nacrta zakona o besplatnoj pravnoj pomoći održava konsenzus svih relevantnih aktera kao i osnovne međunarodne principe pružanja besplatne pravne pomoći.

 

Istovremeno, podsećam Vas da je Ministarstvo pravde održalo sastanke sa predstavnicima Advokatske komore Srbije i predstavnicima Ministarstva trgovine turizma i telekomunikacja, a u cilju preciziranja teksta predloga Zakona o uslugama. Kao rezultat tih sastanaka, usaglašen je stav da će se predlog zakona precizirati u smislu da će se uskalđivanje sa odredbama Direktive 2006/123EZ Evropskog parlamenta i Saveta od 12. decembra 2006.godine o uslugama na unutrašnjem tržištu(“Direktiva uslugama”) vrštiti isključivo u okviru zakona koji uređuje advokaturu, a u čijoj izradi će predstavnici advokature aktivno učestvovati. Ovakov rešenje je argumentovano od strane Ministarstva pravde kao moguće i poželjno, pre svega zbog specifičnog ustavno-pravnog položaja advokature, i odsustva neophodnosti da njen položaj bude uređen i krovnim zakonom kojim se srpsko pravo usaglašava sa Direktivom o uslugama.

 

Izvor: Sajt Advoaktske komore Beograda.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner