Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Konferencija o reformi pravosuđa održana u Medija centru

Konferencija o reformi pravosuđa održana u Medija centru

Prama navodima Nenada Stefanovića iz Udruženja tužilaca politika treba da bude isključena iz izbora i napredovanja sudija i tužilaca, kao i da bude isključena iz funkcionisanja pravosuđa i pravosudnih saveta. Pravo sudija i tužilaca da misle i govore treba da bude neprikosnoveno, a tužilaštvo treba da bude ustavom osposobljeno da odgovori izazovima savremenog društva.

Koferencija “Polazne osnove za uspešnu reformu pravosuđa” u organizaciji Društva sudija Srbije, Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije i Centra za pravosudna istraživanja, održana je danas u Medija centru u Beogradu.

Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije, Radovan Lazić predsednik UO Udruženja tužilaca, Miodrag Majić, predsednik Upravnog odbora Centra za pravosudna istraživanja, i Nenad Stefanović, član Upravnog odbora Udruženja tužilaca, na panelu u Medija centru predstavili su polazne osnove za raspravu o izmenama Ustava Srbije i za ustavnu reformu pravosuđa.

Kako je naveo Nenad Stefanović iz Udruženja tužilaca, povodom planiranih izmena Ustava Republike Srbije u delu koji se odnosi na pravosuđe, na koje se Republika Srbija obavezala u pregovorima za pristup Evropskoj uniji, a imajući u vidu da nema saznanja o postojanju i radu Radne grupe za izmenu Ustava, ni o predlogu izmena Ustava iza kojeg stoji Ministarstvo pravde, kao i da konsultacije koje sprovodi Ministarstvo pravde ne predstavljaju stvarnu javnu raspravu i skreću pažnju s ključne teme – političkog uticaja na pravosuđe, strukovna udruženja predlažu nekoliko polaznih osnova za ustavnu reformu pravosuđa.

– Smatramo da pravosuđe treba da bude zaštitnik interesa građana, a ne vlasti. Pravosuđe treba da bude garant vladavine prava, ljudskih prava i građanskih sloboda, a ustavne garancije nezavisnosti sudstva i samostalnosti tužilaštva treba ojačati. Takođe, smatramo da politika treba da bude isključena iz izbora i napredovanja sudija i tužilaca, kao i da bude isključena iz funkcionisanja pravosuđa i pravosudnih saveta. Takođe, pravo sudija i tužilaca da misle i govore treba da bude neprikosnoveno, a tužilaštvo treba da bude ustavom osposobljeno da odgovori izazovima savremenog društva – naveo je Stefanović.

S tim u vezi, panelisti su najavili da će zajedno sa partnerima iz civilnog društva organizovati javne rasprave o ustavnim izmenama sa predstavnicima pravosuđa i građanima i pozvali su zakonodavnu i izvršnu vlast da o izmenama Ustava otvoreno debatuju.

Izvor: Sajt Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner