Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Nacrt Zakona o policiji

Nacrt Zakona o policiji

Nacrt Zakona o policiji ispravlja anomalije sadašnjeg zakona jer ograničava uticaj ministra policije i uvodi red kada je reč o beneficijama, kaže Amadeo Votkins, savetnik u MUP-u Srbije.

Politizacija policije, davanje neprimerenih ovlašćenja i mogućnosti ministru da neposredno utiče na policijske zadatke – samo su neke od zamerki na Nacrt zakona o policiji koje je su izneli ombudsman Saša Janković i pojedini policijski sindikati. Usvajanje ovog zakonskog akta najavljivano je više puta od početka godine, ali je realizacija izostala. U policijskim krugovima se može čuti da je razlog za to što određena zakonska rešenja suštinski ne rešavaju probleme oko kadriranja u MUP-u, zloupotreba, ali i unutrašnje kontrole.

Amadeo Votkins, specijalni savetnik ministra unutrašnjih poslova u oblasti reforme strateškog upravljanja, ocenjuje za „Politiku” da tekst nacrta zakona nigde ne predlaže mehanizme direktnog uticaja politike ili ministra na obavljanje policijskih poslova.
„Član 12 u Nacrtu zakona o policiji jasno kaže da ministarstvo obezbeđuje pretpostavke za operativnu nezavisnost policije od drugih državnih organa u obavljanju policijskih poslova i onih za koje je policija odgovorna. Drugi stav istog člana ukazuje da je postupanje u svim krivičnim postupcima predato tužilaštvu po Zakoniku o krivičnom postupku (ZKP), sa kojim smo u novom nacrtu potpuno usaglašeni. Drugi zakoni, kao što su Zakon o upravnom postupku i Zakon o prekršajnom postupku, propisuju kako policija obavlja svoje poslove. Praksa u svim demokratskim državama jeste da je ministar odgovoran za rad svog resora u celini uz poštovanje stručne, tehničke i operativne nezavisnosti policije, kako i stoji u predlogu.”
Da li će ministar policije novim zakonom dobiti neprimereno veliki uticaj na kadrovsku strukturu policije?

Apsolutno ne. To je možda slučaj u važećem zakonu. Nacrtom je ministrov uticaj u velikoj meri ograničen, jer je uveden konkurs za sva radna mesta i premeštaje. Štaviše, ministar je sebi eliminisao mogućnost da vanredno unapređuje i postavlja ljude bez konkursa.

Da li predloženi zakon daje pojedinim zaposlenima prava koja ne bi trebalo da imaju?
Upravo ovim novim zakonskim rešenjem ispravljamo anomaliju u važećem zakonu, po kojem se svi zaposleni u ministarstvu tretiraju kao policijski službenici, pa su na taj način stekli pravo na beneficirani radni staž. To je sistem koštalo i opterećivalo. Podzakonskim aktima, koji se već pišu, jasno će biti definisani kriterijumi koji će ovo regulisati.

Koliko je predloženi zakon efikasan u unutrašnjoj kontroli policije?

Uzeli smo primere najbolje prakse u razvijenim zemljama. Predlozi i sugestije koji su dati na javnoj raspravi, a posebno od relevantnih međunarodnih organizacija, uzeti su u obzir. Sektor unutrašnje kontrole će ne samo brojčano ojačati zavisno od finansijskih mogućnosti već će dobiti i nove mehanizme i nadležnosti.

Koliko je zakon u mogućnosti da spreči curenje informacija iz policije?

Da li ijedan zakon može da spreči tako nešto? Zakon predviđa jasno postupanje u takvim slučajevima, a ministarstvo i sada na sve načine pokušava da smanji takve anomalije. Svakako je jedna od preventivnih mera uvođenje raznih stepena bezbednosnih provera.

Otkud Britanac u srpskoj policiji
Činjenica da ste Britanac i da radite u MUP-u Srbije mnoge iznenađuje.

Kako ste dospeli u policiju?

Angažovanje stranih konsultanata je normalna praksa svuda u svetu, pa i u Srbiji. Rođen sam na ovim prostorima i dugo godina se bavim profesionalno tematikom strateškog upravljanja u javnom sektoru. Verujem da je to jedan od razloga zbog kojeg je ministar Nebojša Stefanović odlučio da me angažuje. Pre toga moje angažovanje je bilo vezano za rad kroz projekte, gde su ostvareni dobri rezultati. U Ministarstvu odbrane pomogao sam uspostavljanju programa Visokih studija bezbednosti i odbrane na Vojnoj akademiji.

Izvor: Politika.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner