Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Naknada troškova u sudskim postupcima

Naknada troškova u sudskim postupcima

Naslovna naknada regulisana je Pravilnikom o naknadi troškova u sudskim postupcima, koji Pravilnik propisuje uslove, visinu i način naknade troškova koji u sudskim postupcima pripadaju svedocima, veštacima, tumačima i stručnim licima; privatnom tužiocu, oštećenom kao tužiocu, oštećenom i okrivljenom u krivičnom postupku; stranci i umešaču u parničnom postupku; braniocu, punomoćniku i zakonskom zastupniku; sudu za vršenje radnji van zgrade suda.

Takođe, istim Pravilnikom propisuju se i naknada troškova lečenja okrivljenog, visina paušalnog iznosa u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku, predujam za troškove izvršenja u skladu sa Zakonom o izvršenju i obezbeđenju i naknada troškova objavljivanja sudskih odluka.

Troškovi se nadoknađuju na zahtev lica koje ima pravo na naknadu, a sud je dužan da lice pouči o pravu na naknadu troškova, a posebno o mogućnosti gubitka prava ako zahtev ne bude podnet u propisanom roku ili na propisan način.

Vrste troškova

Troškove svedoka, veštaka, tumača i stručnog lica (u daljem tekstu: učesnik u postupku) čine putni troškovi, troškovi za ishranu i prenoćište i izgubljena zarada.

Veštaku, tumaču i stručnom licu pripadaju i troškovi neposrednog vršenja radnje u postupku (veštačenje, tumačenje, davanje objašnjenja) i nagrada.

Troškovi privatnog tužioca, oštećenog kao tužioca, oštećenog i okrivljenog u krivičnom postupku
Naknada za nužne izdatke, koja po Zakoniku o krivičnom postupku pripada privatnom tužiocu, oštećenom kao tužiocu, oštećenom i okrivljenom, određuje se u skladu sa ogovarajućim odredbama ovog pravilnika.

Troškovi stranke i umešača u parničnom postupku

Troškovi koji stranci i umešaču pripadaju po Zakonu o parničnom postupku nadoknađuju se takođe u skladu sa odgovarajućim odredbama ovog pravilnika.

Kad su javni tužilac i javni pravobranilac stranke u parničnom postupku, troškovi im se nadoknađuju po posebnim propisima.

Troškovi branioca, punomoćnika i zakonskog zastupnika

Naknada za nužne izdatke, koja pripada punomoćniku koji nije advokat i zakonskom zastupniku u krivičnom i parničnom postupku, određuje se u skladu sa odgovarajućim odredbama ovog pravilnika.
Braniocu, punomoćniku iz reda advokata i javnom pravobraniocu troškovi i nagrada određuju se po tarifi o naknadi troškova i nagradama za rad advokata koja važi na području suda, odnosno drugog organa koji vodi postupak.

Postavljenom punomoćniku u parničnom postupku koji nije advokat, troškovi i nagrada određuju se po slobodnoj oceni, s tim da ne mogu biti viši od troškova i nagrade utvrđenih u tarifi o naknadi troškova i nagradama za rad advokata koja važi na području suda, odnosno drugog organa koji vodi postupak.

Troškovi objavljivanja sudskih odluka

Kad je propisano da se sudske odluke objavljuju u sredstvima javnog informisanja, troškovi za objavljivanje određuju se srazmerno cenama oglasa u sredstvima javnog informisanja.
Troškovi suda za izvršenje radnji van zgrade suda

Sudu se, za izvršenje radnji izvan zgrade suda, troškovi prevoza i dnevnice sudija i zaposlenih u sudu nadoknađuju po posebnim propisima.
Troškovi upotrebe službenog vozila suda nadoknađuju se u visini stvarnih izdataka.
Kad je potrebno da se radnja izvan zgrade suda hitno izvrši, a nije dostupno sredstvo javnog prevoza ili službeno vozilo suda, putni troškovi nadoknađuju se u skladu sa članom 9. ovog pravilnika.

Predujam za troškove izvršenja

Predujam za troškove izvršenja uplaćuje se na depozitni račun suda.
Dokaz o uplati predujma za troškove izvršenja, izvršni poverilac dostavlja sudu u skladu sa predlogom za izvršenje, odnosno u roku od tri dana od prijema zaključka kojim je sud odredio ili promenio sredstvo izvršenja.
U slučaju da predujmljena sredstva nisu dovoljna za sprovođenje izvršenja, sud će pozvati izvršnog poverioca da u određenom roku izvrši doplatu do potrebnog iznosa.
Izvršni poverilac može uz predlog za izvršenje, odnosno zaključak iz stava 2. ovog člana, da dostavi profakturu za uslugu i zatraži od suda odobrenje, odnosno nalog za uplatu utvrđenog iznosa u određenom roku, ukoliko nije siguran u vrstu i visinu troškova koje bi trebalo da predujmi.
Kada je izvršni poverilac uz predlog za izvršenje podneo i zahtev za oslobađanje od plaćanja troškova postupka, obaveza uplate predujma odlaže se do donošenja odluke o tom zahtevu.

Troškovi izvršenja mogu se predujmiti za izvršenje:

a) na pokretnim stvarima, u cilju:
– upotrebe službenog vozila;
– upotrebe sopstvenog vozila sudskog izvršitelja;
– prevoza zaplenjenih stvari po fakturi prevoznika;
– utovara i istovara stvari po fakturi davaoca usluge;
– plaćanja usluge ovlašćenog bravara po fakturi, ukoliko se prinudno otvara stan;
– čuvanja, skladištenja stvari, po fakturi skladištara;
– oglašavanja prodaje stvari u sredstvima javnog informisanja i sl.
b) na nepokretnosti dužnika, u cilju:
– utvrđivanja tržišne vrednosti;
– oglašavanja prodaje u sredstvima javnog informisanja;
– naplate troškove navedenih u tački a) ovog člana.
v) obaveze na činidbu, u cilju:
– izlaska stručnog lica, geodete, na teren;
– upotrebe službenog vozila;
– upotrebe sopstvenog vozila sudskog izvršitelja i sl.

Paušalni iznos

Paušalni iznos, u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku, utvrđuje se u visini od 1.000 do 20.000 dinara i uplaćuje na žiro račun suda koji je doneo prvostepenu odluku.
Visina paušalnog iznosa u prekršajnom postupku utvrđuje se do 1.200 dinara, zavisno od složenosti i trajanja prekršajnog postupka i od imovnog stanja lica obaveznog da paušalni iznos plati.

Zahtev za naknadu troškova

Zahtev za naknadu troškova učesnik u postupku podnosi odmah po izvršenoj radnji u postupku.
Licu koje je u radnom odnosu odmah se, radi ostvarivanja prava na naknadu zarade, odnosno plate, izdaje potvrda o vremenu koje je provelo učestvujući u postupku.
Kad je radnja preduzeta pred zamoljenim organom, u potvrdi o vremenu provedenom u postupku naznačuje se organ koji vodi postupak, uz upozorenje da zahtev za refundaciju iznosa isplaćenog na ime naknade zarade, odnosno plate treba uputiti tom organu.
Službena lica podnose zahtev za naknadu putnih troškova u roku predviđenom propisima o putnim troškovima za službena putovanja.
Državni organi i pravna lica koji imaju pravo na naknadu troškova podnose zahtev u roku određenom posebnim propisima.

Radi ostvarivanja prava na naknadu troškova podnose se dokazi kojima se pravdaju učinjeni izdaci.

Isplata troškova

O zahtevu za naknadu troškova i za nagradu odlučuje sud, odnosno drugi organ koji vodi postupak.
Kad se radnja u postupku vrši pred zamoljenim organom, o zahtevu odlučuje zamoljeni organ.

Kad zamoljeni organ odlučuje o zahtevu za naknadu troškova i o nagradi, a organ koji vodi postupak unapred ne dostavi iznos potreban za pokriće, zamoljeni organ troškove postupka i nagradu isplaćuje iz svojih sredstava.
Organ koji vodi postupak dužan je da zamoljenom organu na njegov zahtev nadoknadi isplaćeni iznos.

Svi troškovi unapred isplaćeni iz sredstava suda unose se u poseban popis troškova koji se prilaže spisu.

Svedok, veštak, tumač i stručno lice, kao i okrivljeni u krivičnom postupku po privatnoj tužbi mogu tražiti da im se putni troškovi unapred isplate.
Veštak može tražiti da mu se unapred isplate i troškovi veštačenja.

U postupku zbog krivičnog dela za koje se goni po privatnoj tužbi troškovi se unapred isplaćuju.
Privatni tužilac isplaćuje troškove tumača okrivljenog, dovođenja okrivljenog i putne troškove okrivljenog.
Lice koje je predložilo izvođenje dokaza isplaćuje troškove svedoka, veštaka, tumača i stručnog lica i putne troškove službenog lica.
Kad se po službenoj dužnosti naredi preduzimanje radnje koja iziskuje troškove, nalaže se stranci u čijem se interesu radnja preduzima da podmiri troškove, a ako se radnja preduzima u interesu obeju stranaka, nalaže se da svaka stranka uplati polovinu iznosa.
Ako ne budu unapred isplaćeni, troškovi za preduzimanje radnje iz stava 4. isplaćuju se iz sredstava organa koji vodi postupak, a naplaćuju se kasnije od lica koja su dužna da ih nadoknade po odredbama Zakonika o krivičnom postupku.

Redakcija „Profi Sistema“.

Jedan komentar

  1. dobio sam spor, i u prvom i u drugom stepenu. Presuda je pravosnažna. Lice koje me je tužilo je pobeglo u inostranstvo, povremeno na kraći period dolazi u R Srbiju, ovde ima kuću koju povremeno obilazi. Kako od njega da napatim troškove, pored toga kuća nije njegova nego je moja, a on je protivrpavno uzurpirao kao i moje zemljište. Za zemljište smo se sudili i dobio sam ga na sudu, a za kuću će tek ići tužba. uglavnom kako naplatiti po pravosnažnoj presudi troškove suđenja itd.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner