Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Novi Zakon o policiji-reorganizacija policije

Novi Zakon o policiji-reorganizacija policije

Novo rešenje, između ostalog, predviđa depolitizaciju ali i reorganizaciju policije.

Nebojša Stefanović: Deset godina čekamo ovaj zakon. Manje je važno da li ćemo ga doneti nekoliko nedelja pre ili kasnije u poređenju sa činjenicom da zakon mora da bude dobar i da policiju učini efikasnijom.

Novi zakon o policiji (važeći zakon) je praktično završen, ostalo je još nekoliko sitnih usaglašavanja, koja podrazumevaju i razgovore sa drugim ministarstvima zbog, na primer, uklapanja finansijskih troškova, kaže za „Politiku” Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova Srbije.

„Očekujem da će nacrt zakona o policiji uskoro biti poslat Evropskoj komisiji, a zatim i svim ministarstvima na mišljenje, da bi nakon toga bio upućen vladi – navodi Stefanović.

Nacrt zakona o policiji trebalo je da se tokom ovog meseca, prema ranijim najavama ministra unutrašnjih poslova, nađe u proceduri za usvajanje. Njegovo donošenje je važno za kompletan pregovarački proces naše zemlje sa EU, posebno kada je reč o poglavljima 23 i 24, koja se odnose na pravo, odbranu i bezbednost Srbije.

„Želimo da donesemo dobar zakon, koji će na maksimalan način štititi prava policijskih službenika i jasno definisati njihove obaveze u skladu sa najboljim praksama i standardima razvijenih policija u svetu. Deset godina čekamo ovaj zakon. Mislim da je manje važno da li ćemo ga doneti nekoliko nedelja pre ili kasnije u poređenju sa činjenicom da zakon mora da bude dobar i da policiju učini efikasnijom. Hoćemo zakonsko rešenje, koje će predstavljati okosnicu rada policije u dužem vremenskom periodu i koje se neće menjati svake godine”, smatra Stefanović.

Mnogo puta smo slušali kritike i stručne javnosti i medija da se neki zakoni donose na brzinu i bez kvalitetne javne rasprave, navodi Stefanović, a kada se to poštuje, tvrdi on, stižu kritike zašto još nije u proceduri.

„U MUP-u smo u više navrata pokazali da se zalažemo za duge procedure i javne rasprave, uvažavali smo ogroman broj amandmana narodnih poslanika, kako vlasti tako i opozicije, ali i mišljenja profesionalnih tela i organizacija. Zato dolazimo do zakonskih rešenja koja su dugotrajna, primenjiva i koja daju rezultate. Isto to činimo i sa novim zakonom o policiji”, tvrdi Stefanović.

Nacrt zakona o policiji, kako smo ranije objavili, predviđa depolitizaciju policije i reorganizaciju tako da se unutar nje izvrši podela na policijske i unutrašnje poslove. Biće uspostavljena i bolja saradnja policije sa jedinicama lokalne samouprave, a osnovaće se i dva nova sektora – za međunarodne i evropske poslove i za ljudske resurse.

Sektor za međunarodne evropske poslove objediniće potrebe MUP-a za reformama u vezi sa pregovorima o poglavlju 24, zaštiti i integrisanom upravljanju granicama, kontroli migracija i zaštiti šengenskog prostora, borbi protiv organizovanog kriminala, narko-trafikinga i boljoj saradnji sa drugim policijama u okruženju, Evropi i svetu.

Novi sektor za ljudske resurse u delo će sprovoditi ideju napredovanja, što znači da će za uspon u službi pored obrazovanja biti potrebni i rezultati, a ne samo staž u ministarstvu. Kao i do sada za prijem u radni odnos u MUP-u predviđen je javni konkurs, dok su za visoke pozicije kao što su rukovodioci u Direkciji policije, načelnici policijskih uprava, rukovodioci unutrašnjih organizacionih jedinica u policijskim upravama, načelnici policijskih stanica, uvedeni interni konkursi.

Sektor unutrašnje kontrole dobiće veće nadležnosti u proveri policajaca, ali i drugih službenika MUP-a. To će podrazumevati i kontrolu njihovih imovinskih karata, to jest načina života.

Ovaj nacrt zakona o policiji preciznije definiše ovlašćenja policajaca, način i upotrebu sredstava prinude, ali i mehanizam bezbednosne provere. Policajci bi tako, prema novim propisima, trebalo da nose električne palice i biber sprejove.

Koncept policije u zajednici nešto je na čemu se u novom zakonu takođe potencira. To znači da se u radu policije akcenat stavlja na prevenciju u smislu da svaki deo grada, svaka opština i mesna zajednica imaju svog policajaca. Ideja je da građani znaju svog policajca i da on dobro poznaje svoju ulicu i kraj.

Određenih promena biće i u specijalnim jedinicama. Za sada je predviđeno da se Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ) i Protivteroristička jedinica (PTJ) spoje u jednu, odnosno da se formira nova pod okriljem SAJ-a. Ovu jedinicu bi trebalo da čine pripadnici SAJ-a, PTJ-a i drugi pripadnici MUP-a koji budu ispunjavali uslove i kriterijume za prijem u nju.

Danijela Vukosavljević

Građani će moći da znaju koje podatke policija obrađuje o njima

Predviđeno je da zajedno za novim zakonom o policiji u proceduru za usvajanje uđe i zakon o evidenciji i obradi podataka o ličnosti u oblasti unutrašnjih poslova. Ovaj zakon bi precizirao koliko podataka građana obrađuju državni organi i u koju svrhu, kao i mogućnost da ti podaci budu ispravljeni i brisani, u skladu sa zakonom. Takođe, biće definisan i način na koji građanin može da sazna koji se podaci o njemu obrađuju.

Izvor: Politika.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner