Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Podnošenje zahteva za izdavanje poreskog uverenja

Podnošenje zahteva za izdavanje poreskog uverenja

U skladu sa čl. 24. stav 1 tač.2)  Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji (“Sl. glasnik RS”, br. 80/2002, 84/2002-ispr, 23/2003-ispr, 70/2003, 55/2004, 61/2005, 61/2007, 20/2009, 53/2010, 101/2011, 2/2012-ispr., 93/2012, 47/2013, 108/2013, 68/2014, 105/2014, 91/2015-aut.tumačenje i 112/2015) poreski obveznik ima pravo da  u pismenom obliku dobije odgovor na pitanje koje je u takvom obliku postavio Poreskoj upravi, a tiče se njegove poreske situacije; Takođe u skladu sa tač. 6 istog stava ima pravo da ostvari uvid u podatke o utvrđivanju i naplati poreza koji se o njemu vode kod Poreske uprave i zahteva izmenu nepotpunih ili netačnih podataka;

U skladu sa čl. 161. Zakona o opštem upravnom postupku (“Sl. list SRJ”, br. 33/97, 31/2001 i “Sl. glasniku RS”, br. 30/2010):

„(1) Organi izdaju uverenja, odnosno druge isprave (certifikate, potvrde i dr.) o činjenicama o kojima vode službenu evidenciju.

(2) Uverenja i druge isprave o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija moraju se izdavati saglasno podacima iz službene evidencije. Takva uverenja, odnosno druge isprave imaju značaj javne isprave.

(3) Uverenja i druge isprave o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija izdaju se stranci na usmeni zahtev, po pravilu, istog dana kad je stranka zatražila izdavanje uverenja, odnosno druge isprave, a najdocnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva, ako propisom kojim je ustanovljena službena evidencija nije drukčije određeno.

(4) Ako organ odbije zahtev za izdavanje uverenja, odnosno druge isprave o činjenicama o kojima vodi službenu evidenciju, dužan je da o tome donese posebno rešenje. Ako u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva ne izda uverenje, odnosno drugu ispravu o činjenicama o kojima vodi službenu evidenciju, niti donese i dostavi stranci rešenje o odbijanju zahteva, stranka može izjaviti žalbu da je zahtev odbijen.

(5) Ako stranka, na osnovu dokaza kojima raspolaže, smatra da joj uverenje, odnosno druga isprava o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija nije izdata u skladu s podacima iz te evidencije, može zahtevati izmenu ili izdavanje novog uverenja, odnosno druge isprave. Organ je dužan da donese posebno rešenje, ako odbije zahtev stranke da joj izmeni ili izda novo uverenje, odnosno drugu ispravu. Ako u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva za izmenu ili izdavanje novog uverenja, odnosno druge isprave, to ne bude učinjeno, stranka može izjaviti žalbu kao da je njen zahtev odbijen.“

Postupak za izdavanje poreskog uverenja pokreće se po zahtevu poreskog obveznika, njegovog zakonskog zastupnika, ovlašćenog predstavnika ili punomoćnika.

Zahtev za izdavanje poreskog uverenja po pravilu se podnosi u pismenoj formi. Zahtev se podnosi nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave. Nadležnost organizacione jedinice Poreske uprave se utvrđuje prema mestu sedišta poreskog obveznika pravnog lica, odnosno prema prebivalištu fizičkog lica, odnosno propisanoj nadležnosti za utvrđivanje i naplatu određene vrste javnog prihoda.

Zahtev treba da bude podnet od ovlašćenog lica, uredno popunjen tačnim podacima i potpisan. Ako zahtev podnosi poreski obveznik, pravno lice, potpis na zahtevu mora biti overen pečatom pravnog lica. Ukoliko zahtev umesto poreskog obveznika podnosi ovlašćeno lice neophodno je uz zahtev priložiti i dokaz (punomoćje), kojim se potvrđuje da je lice koje podnosi zahtev u ime poreskog obveznika njegov zakonski zastupnik, ovlašćeni predstavnik ili punomoćnik. Kada se radi o pravnom licu ili preduzetniku punomoćje mora sadržati pored potpisa ovlašćenog lica i pečat poreskog obveznika u čije ime se podnosi zahtev. Punomoćje ne mora biti overeno od strane nadležnog organa i ne mora biti u propisanoj formi.

Punomoćnik za predaju zahteva za izdavanje poreskog uverenja ili preuzimanje istog svoj indetitet dokazuje na osnovu javne isprave (lična karta, saobraćajna dozvola, pasoš i sl.). Provera indentiteta punomoćnika se vrši neposredno prilikom predaje zahteva za izdavanje poreskog uvernja od strane zaposlenog koji je zadužen za prijem istog (radnika na pisarnici ili šalteru u organizacionoj jedinici poreske uprave).U slučaju da je zahtev predat od strane punomoćnika isto lice može i preuzeti zahtevano uverenje i nije potrebno da ponovo donosi ovlašćenje od strane lica na koga se odnosi uverenje. Prilikom davanja punomoćja nije potrebno da se isto potpiše u samoj organizacionoj jedinici poreske uprave već je samo bitno da lice koje predaje zahtev ili preuzima zahtevano uverenje ima punomoćje od strane lice u čije ime i vrši predaju zahteva/preuzimanje uverenja.

Zahtev sadrži sledeće obavezne elemente:

– podatke o podnosiocu zahteva (ime i prezime, JMBG, adresu stanovanja, naziv pravnog lica, PIB, matični broj sedište),

– period za koji se zahtev podnosi, naziv evidencije iz koje je potrebno dati podatke,

– svrhu podnošenja zahteva.

Primer obrasca zahteva može se preuzeti i na sajtu Poreske uprave.

Sve organizacione jedinice Poreske uprave su dužne da primer obrasca zahteva učine dostupnim poreskim obveznicima, kao i svim zaposlenim radnicima.

Uz zahtev se prilaže i dokaz o plaćenoj republičkoj administrativnoj taksi prema Tarifi republičkih administrativnih taksi, koja je sastavni deo Zakona o republičkim administrativnim taksama.

U slučaju da poreski obveznik u zahtevu traži izdavanje više primeraka uverenja, shodno članu 8. stav 1. navedenog Zakona dužan je da taksu plati za svaki izdati primerak.

Plaćanja republičke administrativne takse za izdavanje poreskog uverenja oslobođeni su obveznici iz člana 18. istog zakona:

1) organi, organizacije i institucije Republike Srbije;

2) organi i organizacije autonomnih pokrajina, odnosno jedinica lokalne samouprave;

3) organizacije obaveznog socijalnog osiguranja;

4) ustanove osnovane od strane Republike Srbije, autonomnih pokrajina, odnosno jedinica lokalne samouprave;

4a) Crkve i verske zajednice, registrovane u skladu sa Zakonom o crkvama i verskim zajednicama;

5) Crveni krst Srbije;

6) diplomatsko-konzularna predstavništva strane države, pod uslovom uzajamnosti.

Poresko uverenje se poreskom obvezniku izdaje istog dana, a najdocnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva (član 161. stav 3. Zakona o opštem upravnom postupku)

Svrhe za koje Poreska uprava vrši izdavanje uverenja podnosiocu zahteva

 Na osnovu podataka o kojima se vodi službena evidencija, a sa kojima raspolažu odgovarajuće jedinice Poreske uprave, poreskom obvezniku se na njegov zahtev izdaje uverenje o plaćenom porezu i to najčešće u cilju overe zdravstvene knjižice (vlasnik radnje, poljoprivrednik,  sveštenik, verski službenik); ostvarivanja prava iz oblasti finansijske podrške porodici sa decom; naknade za vreme porodiljskog odsustva; odsustva sa rada radi nege deteta; odsustva sa rada radi posebne nege deteta; dečijeg dodatka; upisa deteta u vrtić – predškolsku ustanovu; ostvarivanja prava iz oblasti socijalne zaštite – pravo na materijalno obezbeđenje; učestvovanja na tenderu, javne nabavke; radi upisa radnog staža (fond PIO); podnošenja zahteva za kredit kod banke  i sl. Pored navedenih, svrhe izdavanja poreskog uverenja su brojne.

Na sajtu Poreske uprave može se videti tabelarni prikaz svrha izdavanja, kao i obaveza plaćanja administartivne takse sa iznosom takse u dinarima kod onih kod kojih postoji obaveza plaćanja.

Izvor: sajt Poreske uprave

Ostavite komentar

Profi Sistem baner