Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Različit stav sudova o nadoknadi materijalne štete odbornicima

Različit stav sudova o nadoknadi materijalne štete odbornicima

Sudovi u Srbiji nemaju jasan stav o nadoknadi materijalne štete odbornicima SRS. Tražiće stav Vrhovnog kasacionog suda.
Odbornici pokrenuli parnicu protiv grada Čačka.
Sudovi širom Srbije, pa i sudije u istim sudovima nemaju jasan stav da li nekadašnji odbornici SRS, kojima je u lokalnim parlamentima prestao mandat aktiviranjem blanko ostavki, imaju pravo na naknadu materijalne štete, pa se dešavalo da su odluke u ovoj vrsti predmeta različite ili čak potpuno suprotne. U čačanskom Osnovnom sudu je jednom odborniku tužbeni zahtev odbijen u celosti, a drugom odborniku usvojen.
I pred apelacionim sudovima, kada se odbornici žale na presude prvostepenih sudova, je pometnja: sud u Novom Sadu odbija ovakve žalbe, a onaj u Kragujevcu usvaja i vraća na ponovno suđenje.
U izveštaju gradskog javnog pravobranioca o stanju parnica koje je protiv Čačka pokrenulo osmoro bivših odbornika SRS (od 2008. do 2012) navodi se da je Raško Marković tužio grad zahtevajući naknadu štete zbog nepristupanja sednicama Skupštine, i to od momenta aktiviranja blanko ostavke pa do važanja mandata. Predmet tužbenog zahteva je i naknada koju bi Marković primao da je ostao na mestu zamenika predsednika parlamenta u istom periodu. Osnovni sud je, međutim, odbio tužbu. Nakon uložene žalbe, Apelacioni sud u Kragujevcu je prvostepenu presudu ukinuo i predmet vratio na ponovno suđenje.
S druge strane, tužba nekadašnjeg odbornika Predraga Jovićevića pred istim sudom, i to sa istim zahtevom za isplatu materijalne štete zbog propuštanja verifikovanja odborničkog mandata, pred Osnovnim sudom je usvojena i drugostepeni sud je tu presudu potvrdio. Tako je grad Čačak Jovićeviću morao da isplati oko 590.000 dinara za štetu na ime izgubljene zarade.
Parnicu protiv grada pokrenuo je i Radomir Stanojević čiji prvostepeni postupak još nije završen. Presuda još nije doneta ni po tužbama Dušanke Vuković, Milana Čakarevića i Miladinke Đukić.
Da sudije različito tumače zakon govori i podatak da je u predmetu Milića Bratuljevića, koji je takođe tražio isplatu materijalne štete zbog nepristupanja sednicama, Osnovni sud u Čačku odbio tužbeni zahtev u celosti, kao neosnovan, i obavezao ga na naknadu troškova postupka, što se dogodilo i sa tužbom Radovana Nikolića. On se žalio Apelacionom sudu u Kragujevcu.
Istovremeno, radikali iz SO u Gornjem Milanovcu dobili su ove parnice pred prvostepenim sudovima, ali se opština žalila pa je sud u Kragujevcu usvojio žalbu.
-Iz svih ovih razloga smatramo najpravilnijim i najcelishodnijim da o ovom pitanju stav zauzme Vrhovni kasacioni sud, radi ujednačavanja sudske prakse ali i pravne sigurnosti, a na kraju i Ustavni sud Srbije – rekla je gradski javni pravobranilac Katarina Novković.
Izvor: Večernje Novosti.

Jedan komentar

  1. Наравно да је различит став оних који су завршили државне факултете и оних приватних на којима као испита и нема облигационог права… А закон је јасан, тамо где је Скупштина јединице локалне самоуправе одузимала мандате одговоран је град тј.општина, тамо где је Окружни суд одузимао, одговорна је Република Србија као основач судова. Шта овде није јасно, осим тога постоји у судској пракси и одлука Суда у Стражбуру за два посланика Г17+ којима је држава морала да исплати око 200 хиљада евра због одузимања посланичког мандата.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner