Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Isticanje cene po jedinici mere

Isticanje cene po jedinici mere

U praksi se često postavlja pitanje, da li je trgovac dužan da pored cene proizvoda istakne i cenu po jedinici mere tog proizvoda?

Na prodajnim mestima možemo se susresti i sa jednim i sa drugim načinom isticanja cena proizvoda te ćemo na ovom mestu pokušati da razjasnimo koje su obaveze trgovaca u vezi sa tim.

Zakon o trgovini („Sl. glasnik RS“, br. 52/2019) u čl. 35. reguliše Isticanje cene na sledeći način:

„Trgovac je dužan da na jasan, nesumnjiv, lako uočljiv i čitljiv način istakne prodajnu cenu na robi odnosno ambalaži, neposredno pored robe ili u slučaju daljinske trgovine neposredno pored prikaza ili opisa robe.

Trgovac koji obavlja trgovinu na prodajnom mestu u objektu u koji potrošač ne može da uđe ili trgovinu ličnim nuđenjem, dužan je da istakne prodajnu cenu na način iz stava 1. ovog člana ili na vidnom mestu u cenovniku.

Prodajna cena je konačna cena po jedinici robe, uključujući poreze i dažbine.

Prodajna cena se za prethodno upakovanu robu obračunava za datu količinu prethodno upakovane robe.

Prethodno upakovana roba je roba upakovana bez prisustva kupca, pri čemu se količina te robe ne može promeniti bez promene pakovanja odnosno bez otvaranja pakovanja pri čemu nastaje vidno oštećenje.

Prodajna cena se za robu koja nije upakovana nego se meri u prisustvu potrošača, obračunava po kilogramu, litru, metru, kvadratnom metru, kubnom metru ili drugoj jedinici mere koja se uobičajeno koristi za određenu robu.

Trgovac je dužan da za prethodno upakovanu robu istakne pored prodajne cene i jediničnu cenu.

Jedinična cena jeste konačna cena, uključujući i porez, po jedinici mere, kao što je kilogram, litar, metar, kvadratni metar, kubni metar ili druga jedinica mere koja se uobičajeno koristi u prometu određene robe/usluge.

Jedinična cena se ne mora posebno isticati ako je jednaka prodajnoj ceni.

Ministar bliže propisuje vrstu robe za koju se ističe jedinična cena i način isticanja.

U prodajnom objektu u kojem se obavlja trgovina na malo pored trgovine na veliko, trgovac je dužan da jasno, na uočljiv način istakne prodajnu (maloprodajnu) cenu i veleprodajnu cenu za svaku robu koju nudi na prodaju.

Trgovac je dužan da ukoliko oglašava prodajnu cenu robe, navede i jediničnu cenu robe.

Pružalac usluge je dužan da na vidnom mestu na jasan, nesumnjiv, lako uočljiv i čitljiv način istakne samo jediničnu cenu usluge (npr. prema satu, kilometru, kilovat-satu i sl.).

Cena se ističe u dinarima.

Izuzetno od stava 14. ovog člana, trgovac koji obavlja elektronsku trgovinu koja je istovremeno usmerena na potrošače u Republici Srbiji i na potrošače u inostranstvu, može isticati cenu i u stranoj valuti na način kojim se potrošaču daje mogućnost da izabere valutu u kojoj će se prikazati prodajna cena robe/usluge iz celokupne ponude tog trgovca. U slučaju iz ovog stava, trgovac je dužan da obezbedi da se potrošaču koji elektronskoj trgovini pristupa iz Republike Srbije cena prikazuje prvo u dinarima.

Izuzetno od st. 14. i 15. ovog člana, trgovac može da ističe cenu samo u stranoj valuti u sledećim slučajevima:

1) sa naznakom obračunskog kursa, u trgovini uslugama u turizmu koje su u neposrednoj vezi sa inostranstvom, vozilima odnosno u drugim slučajevima kada je u skladu sa posebnim propisima dozvoljeno isticanje cene u Republici Srbiji u stranoj valuti, a plaćanje se izvršava u dinarima;

2) ako se u skladu sa zakonom kojim se uređuje devizno poslovanje plaćanje robe/usluge u Republici Srbiji može izvršiti i u devizama;

3) ako elektronska trgovina nije usmerena na potrošače u Republici Srbiji.

U slučaju iz stava 16. tačka 1) ovog člana, trgovac je dužan da pri isticanju i naplaćivanju cene naznači i kao obračunski kurs, primenjuje zvanični srednji kurs dinara.

Odredbe ovog člana ne primenjuju se na prodaju putem javnog nadmetanja.“

Kako se može primetiti iz citiranog člana zakona jedinična cena jeste konačna cena, uključujući i porez, po jedinici mere, kao što je kilogram, litar, metar, kvadratni metar, kubni metar ili druga jedinica mere koja se uobičajeno koristi u prometu određene robe/usluge. Ona se ne mora posebno isticati ako je jednaka prodajnoj ceni.

Zakonom je takođe propisano da ministar bliže propisuje vrstu robe za koju postoji obaveza isticanja jedinične cene kao i način isticanja.

Pravilnikom o vrsti robe za koju se ističe jedinična cena i načinu isticanja („Sl. glasnik RS“, br. 39/2021) bliže se propisuju vrsta robe za koju se ističe jedinična cena i način isticanja.

U skladu sa čl. 2. Pravilnika jedinična cena ističe se za sledeće proizvode:

1) hranu i hranu za životinje;

2) alkoholna i bezalkoholna pića i sokove;

3) vodu;

4) deterdžente;

5) boje i lakove, izuzev slikarskih boja;

6) ulje, maziva i druge tečnosti za motore i motorna vozila;

7) destilovanu vodu;

8) proizvode za pranje, čišćenje i negu lica i tela;

9) proizvode za pranje i negu kose;

10) proizvode za pranje, čišćenje i negu zuba i usne šupljine.

Izuzetno od navedenog isticanje jedinične cene nije potrebno za:

1) proizvode koji se prodaju kao poklon paketi ili kompleti;

2) voće i povrće koje se prodaje komadno ili u svežnju.

Za robu kod koje se navodi težina oceđene mase, jedinična cena odnosi se na navedenu težinu oceđene mase.

Dalje se navodi u čl. 3. Pravilnika da jedinična cena, odnosno prodajna cena po jedinici mere obračunava se i ističe u jednakim jedinicama mere koje se uobičajeno koriste u prometu za određenu vrstu robe.

Za robu iste vrste na jednom prodajnom mestu jedinična cena iskazuje se u jednakim jedinicama mere.

Dakle, trgovci su dužni da istaknu cenu i po jedinici mere samo za proizvode obuhvaćene Pravilnikom, za sve druge proizvode isticanje ove cene je stvar dobre volje a ne i obaveza.

Važno je još navesti da Pravilnik propisuje u situacijama kada postoji obaveza isticanja cene po jedinici mere, da se ona ističe na jasan, lako uočljiv i čitljiv način sa naznakom jedinice mere u kojoj je iskazana (din/jedinica mere).

Za nepoštovanje navedene obaveze trgovaca propisana je i novčana kazna za prekršaj.

Zakonom o trgovini u čl. 67. stav 1 tač 5) predviđena je novčana kazna za pravno lice u iznosu od 100.000,00 dinara za prekršaj ako ne istakne cenu u skladu sa članom 35. ovog zakona. Za ovaj prekršaj fizičko lice ili odgovorno lice u pravnom licu novčanom kažnjava se kaznom od 10.000,00 dinara, a preduzetnik novčanom kaznom od 40.000,00 dinara.

Skrećemo pažnju i da je u skladu sa Zakonom o trgovini:

prodajno mesto je prodajni objekat ili drugo mesto van prodajnog objekta na kojem je predviđeno i odobreno obavljanje trgovine, u skladu sa zakonom i drugim propisima;

prodajni objekat je prostor koji čini jedinstvenu fizičku, funkcionalnu i tehničko-tehnološku celinu, trajnog ili privremenog građevinskog karaktera, opremljen na propisani način, koji je namenjen za obavljanje trgovine.

Zakon o trgovini, slučajno ili namerno ne definiše pojam trgovca, ali se definicija ovog pojma može naći u Zakonu o zaštiti potrošača („Sl. glasnik RS“, br. 88/2021) u smislu kod je trgovac pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice koje nastupa na tržištu u okviru svoje poslovne delatnosti ili u druge komercijalne svrhe, uključujući i druga lica koja posluju u njegovo ime ili za njegov račun;

Pomenuti Zakon o zaštiti potrošača takođe propisuje obavezu isticanja jedinične cene navodeći da je trgovac dužan da, osim ako ovim zakonom nije drugačije propisano, na nedvosmislen, čitak i lako uočljiv način istakne prodajnu i jediničnu cenu robe ili usluge, u skladu sa propisima kojima se uređuje trgovina.

Nije na odmet znati da je Zakonom o zaštiti potrošača posebno utvrđena obaveza određivanja jedinične cene za električnu energiju, gas, centralno grejanje i vodu, kao i za gorivo na benziskim stanicama, ali i usluga korišćenja sredstava komunikacije u ugovstiteljskim objektima i sl., iako navedeno nije predmet ovog razmatranja.

Sledeći put kada posetite neko prodajno mesto, nije na odmet poznavati svoja prava u domenu isticanja jedinične sene, ovo pogotovu u situaciji kada se ne može sa lakoćom odrediti koje od više različitih pakovanja istog proizvoda je povoljnije, te cena proizvoda po jedinici mere može biti od velikog značaja prilikom odabira.

Izvor: Izvod iz uputstva preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Ostavite komentar

Profi Sistem baner