Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Lažno svedočenje

Lažno svedočenje

Za tri godine podneto 1.000 prijava zbog lažnog svedočenja, a osuđeno 152 ljudi. Predviđene kazne i do pet godina zatvora, ali su sankcije u praksi višestruko manje.

U POSLEDNJE tri godine policiji i tužilaštvima podneto je oko 1.000 prijava za lažno svedočenje, ali je za krivokletstvo osuđeno samo 152 ljudi.

Uprkos tome što se predviđene sankcije kreću i do pet godina zatvora, dve trećine osuđenih dobilo je samo uslovne kazne, a i oni koji su „zaglavili“ iza rešetaka, mahom su odslužili do šest meseci.

Ova statistika mogla bi da opovrgne ustaljeno mišljenje da svedoci vrlo često lažu na sudu, da „tamna brojka“, odnosno broj krivokletstava koja nikad ne stignu do tužioca i suda, nije daleko veći.

– Tih postupaka zaista nema mnogo, ali za to nije kriv sud. On reaguje kada dobije inicijalni signal od tužilaštva – kaže Ivana Ramić, portparol Prvog osnovnog suda u Beogradu. Pred ovim sudom su, između ostalih, za krivokletstvo osuđena na po 10 meseci zatvora i tri pripadnika JSO koja su dala lažni alibi svom nekadašnjem komandantu Miloradu Ulemeku Legiji, u suđenju za ubistvo Ivana Stambolića i pokušaj atentata na Vuka Draškovića.

PLjUŠTE PRIJAVE NEZADOVOLjNIH VELIKI broj krivičnih prijava za krivokletstvo ne mora da govori ništa o rasprostranjenosti ovog dela, jer svaka nezadovoljna stranka, posebno u burnim parničnim postupcima, može da optuži svedoka da je lagao.

Ona naglašava da neko može biti osuđen za neistinito svedočenje samo ako postoji umišljaj, odnosno ako je imao nameru da okrivljenom pomogne ili prikrije neke činjenice bitne za presudu. Takođe, njegovo svedočenje mora biti od uticaja na odluku suda, a postupak u kom je davao takav iskaz mora biti okončan. Tek ako se iz toka tog postupka utvrdi da je iskaz bio lažan, tužilac ima osnova da podigne optužnicu.

I dok optuženi ima pravo da laže u svoju korist ili ćuti, svedoci su obavezni da govore istinu. Najbliži srodnici (roditelji, deca, supružnik) mogu da odbiju da daju iskaz, ali ako odluče da svedoče, ne smeju da lažu.

Kako objašnjavaju u Republičkom javnom tužilaštvu, za svedoka, veštaka, prevodioca ili tumača koji daju lažni iskaz u disciplinskom, prekršajnom, upravnom ili drugom postupku, predviđena je kazna zatvora do tri godine. Kazne su mnogo veće ako je iskaz dat u krivičnom postupku ili pod zakletvom – od tri meseca do pet godina zatvora.

Najviša kazna, kako saznajemo, do sada nikada nije izrečena, a domaća pravosudna praksa poznaje tek nekoliko kazni od po tri godine.

Izvor: Večernje novosti

Jedan komentar

  1. Nažalost lažnih svedoka svuda, a očigledno su kazne nikakve i tako prolazi.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner