Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Održan osnivački sastanak Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova

Održan osnivački sastanak Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova

Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, kojem predsedava potpredsednica Vlade Republike Srbije, saopštilo je da je održan osnivački sastanak Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova.

Koordinaciono telo i Kancelarija Unicefa u Srbiji pokrenuli su zajedno inicijativu za osnivanje pomenute koalicije, čiji cilj je da se kroz usmerenu i koordinisanu akciju relevantnih aktera doprinese okončanju dečjih brakova u Srbiji, naročito u romskoj populaciji.

Direktorka Unicefa u Srbiji istakla je da rani i dečji brakovi predstavljaju ozbiljnu povredu prava devojčica, koje su više ugrožene ovom pojavom.

Istakla je da je ovo važan dan za sve nas, posebno jer se obeležava 30 godina od usvajanja Konvencije za prava deteta, kao i da priča svake devojčice koju je srela, a da je rano stupila u brak, je puna bola i žaljenja, naglasila je direktorka.

Ona je ukazala na to da tradicija sama po sebi nije štetna, ali da je pitanje kako društvo posmatra tu tradiciju i kako podstiče stereotipe, uz napomenu da je jedan od najvažnijih aspekata zaštite dece upravo sprečavanje dečjih brakova.

Pomoćnik ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture poručila je da udaja pre 18. godine predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava i utiče na pravo devojčica na zdravlje, obrazovanje i život bez nasilja.

Ona je istakla da, iako su dečji brakovi retki u opštoj populaciji, veoma su česta pojava u romskoj populaciji, a razlozi za to su višestruki – od društvenih i kulturnih obrazaca, preko siromaštva, do nepostojanja koordinisanog odgovora na ovaj problem.

Zbog toga se i osniva Nacionalna koalicija, da svi zajedno, udruženi, doprinesu kreiranje modela intervencija, osnaživanju mladih Romkinja da se obrazuju, jačanju lokalnih romskih zajednica, ali i boljoj koordinaciji na svim nivoima kako bismo dečje brakove iskorenili.

Pomoćnica ministarke je objasnila da je ovo posao na duže staze, jer je problem dečjih brakova veoma kompleksan i zahteva angažovanje svih relevantinih aktera – od državnih institucija, preko nevladinog sektora, međunarodnih organizacija do medija.

Opšti cilj Koalicije je da se kroz usmerenu i koordinisanu akciju relevantnih aktera doprinese okončanju dečjih brakova u Srbiji, naročito u romskoj populaciji.

Namera je da se to postigne kroz zagovaranje otklanjanja institucionalnih i društvenih prepreka za sprovođenje relevantnih zakonodavnih i strateških okvira, kao i promociju primera dobre prakse koji se realizuju u partnerstvu lokalnih zajednica, nevladinog, vladinog i privatnog sektora i medija.

Koalicija predstavlja zajednicu pojedinaca, institucija i organizacija koji će zajedno raditi na jačanju opcija bezbednog izbora za devojčice romske nacionalnosti i tu je da osigura da se žene i muškarci, dečaci i devojčice romske nacionalnosti, osnaže da menjaju postojeću praksu dečjih brakova.

Između ostalih, Koaliciju čine predstavnici Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Unicefa, Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Nišavskog, Jablaničkog i Južnobanatskog upravnog okruga, skupštinskih odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, kao i prava dece.

Deo ove koalicije su i predstavnici Zaštitnika građana, Poverenika za rodnu ravnopravnost, Grada Beograda, udruženja civilnog društva Bibija, Ternipe, Praksis, Indigo, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Kancelarije za inkluziju Roma, Udruženja Roma Novi Bečej, Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu i UN agencija.

Značajno je napomenuti da Krivčini zakonik (“Sl. glasnik RS”, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014 i 94/2016) u čl.190. inkriminiše kao krivično delo Vanbračnu zajednicu sa maloletnikom.

Prema navedenim odredbama:

 (1) Punoletno lice koje živi u vanbračnoj zajednici sa maloletnikom,
kazniće se zatvorom do tri godine.

(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i roditelj, usvojilac ili staralac koji maloletniku omogući da živi u vanbračnoj zajednici sa punoletnim licem ili ga na to navede.

(3) Ako je delo iz stava 2. ovog člana učinjeno iz koristoljublja,
učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.

(4) Ako se brak zaključi, gonjenje se neće preduzeti, a ako je preduzeto, obustaviće se.

Dakle, ne možemo govoriti o braku, jer je isti sa decom ili maloletnim licem zabranjen, već o nedozvoljenim vanbračnim zajednicama.

Naravno, postoji i jedna rezerva za maloletna lica koja su navršila 16. godina.

Naime, prema odredbama čl.23. Porodičnog zakona (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2005, 72/2011 – dr. zakon i 6/2015):

 (1) Brak ne može sklopiti lice koje nije navršilo 18. godinu života.

(2) Sud može, iz opravdanih razloga, dozvoliti sklapanje braka maloletnom licu koje je navršilo 16. godinu života, a dostiglo je telesnu i duševnu zrelost potrebnu za vršenje prava i dužnosti u braku.

Izvor: Izvod iz zakona preuzet je iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com-a.

Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).

Ostavite komentar

Profi Sistem baner