Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Organizovanje nastave za učenike na kućnom i bolničkom lečenju

Organizovanje nastave za učenike na kućnom i bolničkom lečenju

U „Sl. glasniku RS“, br. 66/2018 od 29. avgusta 2018. god. objavljen je Pravilnik o načinu organizovanja nastave za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju (u daljem tekstu: Pravilnik).

Ovaj pravilnik se primenjuje od 1. septembra 2018. godine.

Ovim pravilnikom uređuje se način organizovanja nastave za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju, a naročito: obuhvat učenika, ciljevi i zadaci obrazovanja i vaspitanja, oblici rada i organizacija, praćenje i vrednovanje obrazovno-vaspitnog rada, evidencija, odnos zdravstvenih ustanova i škola (timski rad) i druga pitanja od značaja za način organizovanja obrazovno-vaspitnog rada.

Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju (“Sl. glasnik RS”, broj 55/2013, 101/2017 i 27/2018-dr.zakon)  u čl. 37 je propisano:

„Škola može da organizuje obrazovno-vaspitni rad kao poseban oblik rada za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju, uz saglasnost Ministarstva.

Za učenike koji zbog većih zdravstvenih problema ili hroničnih bolesti ne mogu da pohađaju nastavu duže od tri nedelje, nastava se organizuje u kućnim uslovima, odnosno u zdravstvenoj ustanovi.

Roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik je dužan da o potrebi organizovanja nastave za učenika na dužem kućnom i bolničkom lečenju obavesti školu.

Način organizovanja nastave za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju propisuje ministar.“

U skladu sa čl. 2. Pravilnika osnovna škola može da organizuje obrazovno-vaspitni rad kao poseban oblik rada za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju, uz saglasnost ministarstva nadležnog za poslove obrazovanja i vaspitanja, na način i pod uslovima utvrđenim ovim pravilnikom. Obrazovno-vaspitni rad za učenike na dužem bolničkom lečenju obuhvata nastavu i druge oblike organizovanog rada sa učenicima i to u odeljenju, grupi ili individualno, odnosno nastavu individualno za učenike na dužem kućnom lečenju.

Član 3 koji nosi naziv Pravno na nastavu na dužem kućnom i bolničkom lečenju propisuje da se za učenike koji zbog zdravstvenih problema ili hroničnih bolesti ne mogu da pohađaju nastavu duže od tri nedelje, nastava organizuje kod kuće, odnosno u zdravstvenoj ustanovi, dok traje lečenje. Za učenike koji ne mogu zbog zdravstvenih smetnji da prisustvuju obrazovno-vaspitnom radu u školi u dužem vremenskom periodu škola može da organizuje kontinuiran, odnosno obrazovno-vaspitni rad po potrebi, kao poseban oblik rada za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju.

Članom 4. Pravilnika definisan je cilj organizovanja nastave učenika na kućnom i bolničkom lečenju, te se navodi  kao cilj obezbeđivanje kontinuiteta u obrazovno-vaspitnom procesu, odnosno stvaranje uslova za povratak u školu i nastavak školovanja.

Kada je u pitanju nastava za učenike na dužem bolničkom lečenju, članom 5. Pravilnik predviđa da nastavu za učenike na dužem bolničkom lečenju ostvaruje škola, uz saglasnost Ministarstva i na teritoriji grada Beograda, ostvaruje Osnovna škola – „Dr Dragan Hercog”, Beograd .

Izuzetno, nastavu u bolničkim uslovima na teritoriji Grada Beograda, može da ostvaruje i druga škola koja ispunjava uslove za organizovanje nastave u bolničkim uslovima, uz saglasnost Ministarstva.

U drugim većim gradovima u Republici Srbiji u kojima postoje klinički centri (Novi Sad, Niš, Kragujevac) i u kojima se na bolničkom lečenju nalaze deca osnovnoškolskog uzrasta, nastavu iz stava 1. ovog člana može da organizuje škola koja ispunjava uslove za organizovanje nastave u bolničkim uslovima, uz saglasnost Ministarstva.

U ostalim gradovima u Republici Srbiji, škole koje ispunjavaju uslove za organizovanje nastave u bolničkim uslovima mogu tu nastavu organizovati, uz saglasnost Ministarstva.

Zahtev za dobijanje saglasnosti za organizovanje nastave za učenike na dužem bolničkom lečenju u skladu sa čl. 6. Pravilnika škola podnosi Ministarstvu.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana škola prilaže:

1) odluku školskog odbora;

2) saglasnost nastavničkog veća;

3) mišljenje saveta roditelja;

4) elaborat o opravdanosti organizovanja nastave za učenike na dužem bolničkom lečenju, koji uključuje i izjavu zdravstvene ustanove o spremnosti na saradnju sa pregledom prosečnog obuhvata dece osnovnoškolskog uzrasta bolničkim lečenjem i raspoloživim prostornim resursima za ostvarivanje nastave u bolničkim uslovima.

U postupku utvrđivanja ispunjenosti uslova Ministarstvo pribavlja mišljenje nadležne školske uprave.

Mišljenje školske uprave sadrži i pregled škola na teritoriji školske uprave koje na osnovu saglasnosti Ministarstva ostvaruju nastavu za učenike na dužem bolničkom lečenju sa nazivima zdravstvenih ustanova u kojima te škole ostvaruju nastavu u bolničkim uslovima.

Kada je u pitanju nastava učenika na dužem kućnom lečenju, čl. 7 predviđa da je na zahtev roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika, ostvaruje škola u koju je učenik upisan, uz saglasnost Ministarstva.

Izuzetno, nastavu za učenike na dužem kućnom lečenju može da ostvaruje i škola u bolnici, ukoliko je učenik usled zdravstvenih problema ili hroničnih bolesti sprečen da pohađa nastavu u školi, do kraja školske godine ili duže od godinu dana.

Što se tiče zahteva za dobijanje saglasnosti za organizovanje nastave za učenike na dužem kućnom lečenju roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik učenika koji zbog zdravstvenih problema ili hroničnih bolesti ne može da pohađa nastavu duže od tri nedelje, dužan je da o potrebi organizovanja nastave za učenika na kućnom lečenju, obavesti školu u koju je učenik upisan podnošenjem zahteva.

Zahtev roditelja naročito sadrži razloge zbog kojih je učeniku neophodno organizovati nastavu na kućnom lečenju.

Uz zahtev roditelja, škola ministarstvu dostavlja dokumentaciju kojom se dokazuje potreba organizovanja nastave na kućnom lečenju:

1) mišljenje lekara o sprečenosti deteta da pohađa nastavu u školi sa očekivanom dužinom sprečenosti;

2) mišljenje interresorne komisije koje se odnosi na navedeni period.

Ukoliko uz zahtev  nije dostavljeno mišljenje interresorne komisije, škola će roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika uputiti da pribavi mišljenje interresorne komisije.

Roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik može dostaviti zahtev bez mišljenja interresorne komisije, uz navođenje razloga zbog kojih nije bilo moguće njegovo pribavljanje.

U skladu sa čl. 9. Pravilnika nastavu u bolničkim uslovima mogu da pohađaju svi učenici koji se nalaze na bolničkom lečenju u toku školske godine, a učenici su škole u koju su upisani i koju pohađaju.

Učenici koji su na dužem bolničkom lečenju, a za koje je organizovana nastava u bolničkim uslovima mogu da se putem prevodnice upišu u školu u bolnici, ukoliko je procena nadležne zdravstvene ustanove da će dužina njihovog ukupnog boravka u bolnici biti mesec dana i duže.

Škola u bolnici može da organizuje nastavu, kao i učenje na daljinu za one učenike koji su van bolnice, a čije je zdravstveno stanje takvo da nije moguće uspostaviti drugi vid nastave (učenike sa oslabljenim imunitetom, na banjskom lečenju i sl.), kao i za učenike koji se u toku školske godine više puta vraćaju u bolnicu na terapiju.

Organizacija nastave u bolnici zavisi od broja učenika, dužine boravka učenika u bolnici, prostorne organizacije bolnice.

Nastava u bolnici može biti organizovana:

1) u okviru odeljenja/kombinovanog odeljenja;

2) u okviru grupe;

3) individualno.

Broj učenika po odeljenju u bolnicama je 10 učenika. Škola se za priznavanje manjeg, odnosno većeg broja učenika obraća Ministarstvu, nadležnoj školskoj upravi za saglasnost.

Nastava za učenike na dužem kućnom lečenju ostvaruje se individualno.

Škola u bolnici može da ostvaruje nastavu za učenike na dužem kućnom lečenju i pri tom odeljenje čine dva učenika. Izuzetno, i više od dva učenika mogu da čine jedno odeljenje, ukoliko učenik zbog zdravstvenog stanja ne može da prati nastavu duže od dva sata dnevno, odnosno kada čas ne može da traje predviđenih 45 minuta, a što se utvrđuje individualnim obrazovnim planom.

Što se tiče ostvarivanja obrazovno-vaspitnog rada za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju ostvaruje se u skladu sa propisanim planom i programom nastave i učenja, a može da se ostvaruje i u skladu sa individualnim obrazovnim planom, u skladu sa zakonom.

U skladu sa čl. 11. Pravilnika trajanje časa nastave za učenike na dužem kućnom i bolničkom lečenju je 45 minuta.

Trajanje časa nastave za učenika može da bude i kraće u zavisnosti od zdravstvenog stanja učenika.

Praćenje i vrednovanje postignuća i napredovanja učenika za kojeg se ostvaruje nastava na dužem kućnom ili bolničkom lečenju u skladu sa čl. 12. ostvaruje se u skladu sa propisom kojim se uređuje ocenjivanje učenika u osnovnom obrazovanju i vaspitanju, uz uvažavanje zdravstvenog stanja učenika.

Članom 13. Pravilnika je propisano da škola vodi evidenciju obrazovno-vaspitnog rada sa učenicima koji su na dužem bolničkom lečenju u skladu sa zakonom.

Škola vodi pedagošku dokumentaciju obrazovno-vaspitnog rada sa učenicima koji su na dužem kućnom lečenju.

Škola u bolnici dostavlja školi u koju je učenik upisan izveštaj, na osnovu evidencije obrazovno-vaspitnog rada, pedagoške dokumentacije i praćenja i vrednovanja postignuća i napredovanja učenika za kojeg se ostvaruje nastava na dužem kućnom i bolničkom lečenju.

 

 

Izvor: Izvod iz zakona i pravilnika preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com

Ostavite komentar

Profi Sistem baner