Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Posebni sanitarni uslovi koje moraju da ispune objekti u kojima se pružaju usluge održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela

Posebni sanitarni uslovi koje moraju da ispune objekti u kojima se pružaju usluge održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela

U “Sl. glasniku RS“, br. 8/2019 objavljen je Pravilnik o posebnim sanitarnim uslovima koje moraju da ispune objekti u kojima se pružaju usluge održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela, koji se primenjuje od 17. februara 2019. godine.

Ovim pravilnikom propisuju se posebni sanitarni uslovi koje moraju da ispune svi objekti u kojima se obavlja delatnost pružanja usluga održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela i nemedicinskih estetskih intervencija kojima se narušava integritet kože.

Koje sanitarne uslove mora da ispuni objekat?

Pod objektima, u smislu ovog pravilnika, smatraju se svi objekti u kojima se pružaju usluge: frizerske, manikirske, pedikirske, kozmetičke, usluge masaže, solarijuma, pirsinga, tetovaže i sl. (u daljem tekstu: objekti).

Pravilnikom je utvrđeno da:

– su prostorije u kojima se pružaju navedene usluge (u daljem tekstu: usluge) funkcionalno povezane i podeljene na posebne prostorne celine, ukoliko se u objektu pružaju različite usluge i ne mogu biti povezane sa prostorijama koje se koriste za stanovanje i obavljanje druge delatnosti;

– su zidovi, pregradni zidovi između odeljenja i tavanice u objektu od čvrstog materijala, ravni, glatke površine i bez oštećenja, čisti, bele ili neke druge svetle boje;

– su podovi od čvrstog, vodonepropustivog materijala, ravni, bez oštećenja, pogodni za higijensko održavanje (čišćenje, pranje, dezinfekciju) i ne smeju biti klizavi;

– se u svim prostorijama obezbeđuje temperatura vazduha od 18 do 25 °C u zavisnosti od vrste usluge.

Objekat u kome se pružaju usluge: frizerske, manikirske, pedikirske, kozmetičke, usluge masaže, solarijuma, pirsinga, tetovaže, ima:

1) radnu prostoriju;

2) izdvojen prostor sa čekaonicom sa stolicama i vešalicom;

3) pomoćnu prostoriju (za smeštaj upotrebljenog rublja, prljave radne odeće, odlaganje pribora i sredstava za održavanje higijene prostorija, po potrebi za smeštaj mašine za pranje i sušenje rublja) ili izdvojen prostor u radnoj prostoriji ukoliko je radna prostorija manja od 14 m² odnosno ima dva mesta za pružanje usluga;

4) prostoriju ili izdvojen prostor u radnoj prostoriji za držanje čistog rublja i predmeta opšte upotrebe koji se koriste pri pružanju usluga;

5) sanitarni čvor sa predprostorom;

6) manji rashladni uređaj za čuvanje kozmetičkih preparata;

7) jednokratni potrošni materijal za zaštitu uređaja, opreme i nameštaja kao i sterilizator (autoklav ili suvi sterilizator).

Ukoliko se u istom objektu pružaju različite higijenske usluge prostorije su fizički odvojene u posebne prostorne i funkcionalno povezane celine. Izuzetno, u slučaju pružanja srodnih usluga prostorije za pružanje higijenskih usluga mogu biti odvojene paravanima koji moraju biti svetlih boja i u čistom stanju.

Površina radne prostorije zavisi od broja radnih mesta, kao i od vrste i broja usluga koje se u njoj pružaju. Najmanja površina radne prostorije, sa jednim mestom za pružanje usluga iznosi po 8 m² za frizerske, manikirske i pedikirske usluge i po 10 m² za kozmetičke, usluge masaže, solarijuma, pirsinga, tetovaže i sl. Za svako novo mesto najmanja površina radne prostorije uvećava se za 2,5 m² po stolici, odnosno 4 m² po ležaju.

Sanitarni čvor i predprostor opremljeni su uređajima, priborom i sredstvima za održavanje lične higijene (u kabini sanitarnog čvora držač sa toalet papirom, u predprostoriji pored uređaja za pranje ruku – sredstvo za pranje ruku i držač sa papirnim ubrusom ili uređaj za sušenje ruku – fenomat).

Uslovi koje moraju da ispune prostorije u kojima se nalazi solarijum

U svim prostorijama gde se nalazi solarijum mora da stoji vidno postavljen natpisUPOTREBA SOLARIJUMA MOŽE IZAZVATI RAK KOŽE”. Svi korisnici solarijuma daju informisani pristanak u dva primerka, jedan primerak zadržava vlasnik solarijuma a drugi korisnik, u kome je naznačeno da korisnik na sopstveni rizik koristi solarijum i u kome su navedena sva štetna dejstva UV zračenja. Informisani pristanak korisnika solarijuma dat je na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Solarijum ne mogu da koriste:

  • lica koja koriste lekove koji su osetljivi na UV zračenje (ukoliko postoji sumnja, konsultovati lekara);
  • maloletna lica;
  • lica koja su bolovala ili boluju od malignih tumora kože ili boluju od oboljenja koja su praćena pojačanom osetljivošću na UV zračenje i/ili toplotu.

Na prijavnici objekta koji ima solarijum treba da stoje sledeće informacije: naziv i broj telefona; ime i prezime lica koje je odgovorno za rad solarijuma i broj telefona na koji korisnici mogu izneti svoje žalbe, komentare, pitanja ili potražiti pomoć.

Vlasnici solarijuma poseduju sertifikat o tehničkim karakteristikama aparata i servisnu knjigu. Tehničku ispravnost solarijuma utvrđuje ovlašćeno lice šestomesečno. Podaci o urađenom pregledu unose se u servisnu knjigu, a na solarijum se stavlja kontrolna nalepnica o izvršenom pregledu.

U kabini solarijuma postavlja se digitalni merač utrošenog vremena lampi bez mogućnosti resetovanja kako bi svaki klijent mogao da ima uvid o istrošenosti lampi, kao i sertifikat proizvođača o roku upotrebe lampi. Neposredno posle redovne zamene lampi, od strane ovlašćenog lica, stavlja se nalepnica sa datumom zamene.

Obrazac – Informisani pristanak korisnika solarijuma

U obrascu se navodi da upotreba solarijuma predstavlja izlaganje kože i vidljivih sluznica ultravioletnom zračenju i može ozbiljno narušiti Vaše zdravlje i dovesti do raka kože.

Upotreba solarijuma može da dovede do:

1. Povećanog rizika za nastanak raka kože – lica koja koriste solarijum pre 35. godine starosti izlažu se riziku za nastanak malignog melanoma (najozbiljnija forma raka kože) za 75%; korišćenje solarijuma u bilo kom uzrastu povećava rizik za nastanak melanoma za najmanje 20%;

2. Povećanog rizika za nastanak raka kože sa svakom upotrebom solarijuma;

3. Oštećenja oka, uključujući melanom oka i povećani rizik za nastanak katarakte;

4. Prevremenog starenja kože, koja postaje rapava, gruba i naborana u mlađem životnom dobu;

5. Kratkoročnog, odmah vidljivog, rizika za zdravlje ukoliko se solarijum neadekvatno koristi, kao što je:

1) Pregorevanje kože, koja postaje crvena, bolna, a mogu se javiti i plikovi,

2) Suvoće kože,

3) Osip praćen svrabom,

4) Upale konjunktive oka praćene svrabom i težom povredom oka.

Solarijum ne mogu da koriste: 1. Lica koja koriste lekove koji povećavaju osetljivost na ultravioletno zračenje; 2. Maloletna lica; 3. Lica koja su bolovala ili boluju od malignih tumora kože ili boluju od oboljenja koja su praćena pojačanom osetljivošću na UV zračenje i/ili toplotu.

Pored navedenih stanja, najveći rizik za zdravlje od upotrebe solarijuma imaju lica svetle puti, lica sa brojem mladeža preko 50; sa velikim brojem pega; koja su ranije imala opekotine od sunca; koja imaju oslabljen imunološki sistem, kao i lica čiji su krvni srodnici imali maligne tumore kože. U trudnoći koža postaje pojačano osetljiva na dejstvo ultravioletnih zraka, opekotine od sunca su češće i povećan je rizik za nastanak raka kože.

Svi korisnici solarijuma potpisuju obrazac za informisani pristanak u dva primerka, jedan zadržava firma a drugi korisnik:

Ja (ime i prezime) sam zakonski punoletna/tan i pažljivo sam pročitala/o i razumela/o informaciju sadržanu o napred navedenom štetnom dejstvu upotrebe solarijuma i na sopstveni rizik svojevoljno biram da u ovom objektu (naziv objekta) budem izložen/a ultravioletnom zračenju.

Lica koja pružaju usluge u objektima

Lica koja pružaju usluge u objektima stručno su osposobljena za rad i poseduju dokument formalnog obrazovanja ili sertifikat o neformalnom obrazovanju i završenoj obuci izdat od strane ustanove koja ima status javno priznati izvođač aktivnosti obrazovanja odraslih i završenu javno priznatu obuku.

Diplome, uverenja, javne isprave, licence i uputstvo za korišćenje aparata u objektima izloženi su na vidnom mestu u objektu u kojem se pružaju usluge održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela. Vlasnici aparata obezbeđuju obuku zaposlenih za rad, što se potvrđuje odgovarajućom potvrdom ovlašćenog distributera. Potvrda o stečenom obrazovanju mora biti javno i vidno istaknuta.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o posebnim sanitarnim uslovima koje moraju da ispune objekti u kojima se pružaju usluge higijene, nege i ulepšavanja lica i tela („Sl. glasnik RS”, br. 47/06).

Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com.

Ostavite komentar

Profi Sistem baner