Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Razlozi za donošenje novog Zakona o turizmu

Razlozi za donošenje novog Zakona o turizmu

Na sajtu Narodne Skupštine objavljen je Predlog zakona o turizmu, čiji je predlagač Vlada Republike Srbije. Na ovom mestu prenećemo vam razloge za donošenje novog zakona.

Važećim Zakonom o turizmu („Sl. glasnik RS”, br. 36/09, 88/10, 99/11 – dr. zakon, 93/12 i 84/15), regulisana je oblast turizma i ugostiteljstva, međutim imajući u vidu, kako regulativu Evropske unije, regulativu razvijenih turističkih zemalja u okruženju, tako i stepen dostignutog razvoja turizma i ugostiteljstva, odnosno, turističke i ugostiteljske privrede u Republici Srbiji, stvorili su se uslovi, da se ova oblast sistemski reguliše sa dva zakona – Zakonom o turizmu i Zakonom o ugostiteljstvu (u skuptšinskoj proceduri nalazi se i Predlog zakona o ugostiteljstvu).

Predlog zakona o turizmu nastao je kao rezultat analize stanja na turističkom tržištu i sagledavanja problema sa kojim se suočavaju akteri turističke privrede, kao i drugi subjekti koji obavljaju privrednu delatnost, koja je neposredno povezana sa turizmom.

Kao prioritetan zadatak definisana je potreba smanjenja sive ekonomije, u svim delatnostima, koje zakon uređuje. U cilju efikasnijeg ostvarivanja ovog primarnog zadatka, izvršena je preraspodela prava, posebno u delu prava, obaveza i odgovornosti turističkih organizacija. Takođe, imajući u vidu i obavezu usaglašavanja sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru („Sl. glasnik RS”, broj 36/2015) i Zakonom o opštem upravnom postupku („Sl. glasnik RS”, broj 18/2016) i Zakonom o zaštiti potrošača („Službeni glasnik RS”, br. 62/2014 i 6/2016 – dr. zakon), Predlog zakona je u potpunosti usaglašen sa navedenim procesnim zakonima.

Ujedno izvršeno je usaglašavanje sa Strategijom razvoja turizma Republike Srbije za period 2016 – 2025. godine. Dalje, imajući u vidu novu Direktivu (EU) broj 2015/2302 od 25. decembra 2015. godine nastala je potreba usaglašavanja sa navedenom direktivom.

Kao prioritetan zadatak definisana je potreba smanjenja sive ekonomije u svim delatnostima  koje zakon uređuje, iz kog razloga su preciznije uređene one odredbe u delu registracije privredne delatnosti pojedinih subjekata.

Ključni cilj Predloga zakona o turizmu je unapređenje i koordinacije rada svih aktera javnog (nacionalni, regionalni i lokalni nivo) i privatnog sektora u turizmu radi postizanja boljih sinergetskih efekata te racionalnijeg trošenja ograničenih budžetskih sredstava na svim nivoima u cilju postizanja maksimalnih rezultata definisanih Strategijom razvoja turizma 2016-2025. godine.

U cilju efikasnijeg ostvarivanja ovog primarnog zadatka, izvršeno je preciziranje prava, obaveza i odgovornosti turističkih organizacija na svim nivoima (nacionalni, regionalni i lokalni). U cilju efikasnijeg ostvarivanja ovog primarnog zadatka i zaštite javnog interesa, data su šira ovlašćenja, ali i odgovornost i obaveze jedinici lokalne samouprave posebno u delu podnošenja inicijative za proglašenje turističkog prostora.

U delu uređenja obavljanja privredne delatnosti od strane turističkih agencija izvršeno je usaglašavanje sa Direktivom (EU) broj 2015/2302, koja se odnosi na organizovana putovanja i povezane turističke aranžmane, gde je između ostalog, kao osnovni postulat istaknuta zaštita prava korisnika usluga. Data je mogućnost da programe razvoja turističkih proizvoda (po istoj proceduri kao i nadležno ministarstvo) iniciraju i lokalne turističke organizacije i specijalizovana udruženja. Uređeno je prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti, prava lica i zaštita prava lica čiji se podaci prikupljaju i obrađuju, ograničenja zaštite podataka o ličnosti i obezbeđenje podataka, na način propisan zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

Detaljnije je razrađena oblast elektronske prodaje turističkih putovanja, izleta, kao i drugih usluga u turizmu, kao i pružanje usluge iznajmljivanja motornog vozila, a u cilju unapređenja zaštite korisnika usluge. Usaglašavanje sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru uslovilo je propisivanje širih, odnosno novih ovlašćenja turističkih inspektora, ali i drugih inspektora kojima je poveren nadzor nad izvršenjem zakona.

U delu kaznene politike nema značajnijih novina, međutim propisane su kazne u višem iznosu za sve one subjekte, koji po ovim odredbama, ali i odredbama Zakona  o inspekcijskom nadzoru imaju tretman neregistrovanog subjekta. Međutim, imajući u vidu potrebu da se obezbedi pravna zaštita u postizanju maksimalnih rezultata definisanih Strategijom razvoja turizma 2016-2025. godine propisane su kaznene odredbe, odnosno prekršajna odgovornost za odgovorna lica u državnom organu i jedinici lokalne samouprave, kao i za pravne lica koja obavljaju poslove turističkih organizacija.

 

Izvor: Izvod iz obrazloženja preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs).

Ostavite komentar

Profi Sistem baner