Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Socijalno preduzetništvo

Socijalno preduzetništvo

Na sajtu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja objavljen je Nacrt zakona o socijalnom preduzetništvu (u daljem tekstu: Nacrt zakona) kojim se uređuju pojam, ciljevi i načela socijalnog preduzetništva, uslovi za sticanje statusa socijalnog privrednog društva i socijalnog preduzetnika, prava i obaveze socijalnog privrednog društva, odnosno socijalnog preduzetnika, korisnici, podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva, evidencije, nadzor i druga pitanja od značaja za socijalno preduzetništvo.

Cilj donošenja Zakona o socijalnom preduzetništvu je poboljšanje životnog standarda građana i smanjenje nezaposlenosti kroz obavljanje delatnosti od opšteg interesa na nacionalnom, regionalnom ili lokalnom nivou i aktivaciju posebnih kategorija nezaposlenih lica (Romi, osobe sa invaliditetom, osobe starije od 50 godina, žene, samohrani roditelji, dugoročno nezaposleni i dr.), radno sposobnih korisnika prava i usluga iz sistema socijalne zaštite i drugih ugroženih kategorija stanovništva u riziku od dugoročne nezaposlenosti. Na ovaj način doprineće se otvaranju novih radnih mesta i omogućiće se ostvarivanju većeg stepena socijalne uključenosti lica i njihovom ekonomskom osamostaljivanju.

Polazeći od iskustava drugih zemalja, ali i potreba i karakteristika naše zemlje, ideja je da se kroz razvoj socijalnog preduzetništva doprinese ostvarivanju većeg stepena socijalne uključenosti teže zapošljivih lica i lica u stanju socijalne potrebe. Navedeno podrazumeva da socijalno preduzetništvo ima društveni i ekonomski cilj i da su oba podjednako važna. Jedan od ciljeva kojima se teži da se postigne ovim zakonom jeste i podsticanje solidarnosti sa onima koji žive u težim životnim uslovima, kao i da se nastavi na daljem unapređivanju posložaja najranjivijih grupa. S toga se očekuje da ovaj zakon, pored socijalne i humane uloge, ima i svoje ekonomsko opravdanje, time što će doprineti smanjenju potrebnih sredstava za socijalnu zaštitu i na taj način će uticati na poboljšanje prihoda budžeta, otvaranje novih radnih mesta, na privredni rast i obnavljanje lokalne zajednice. Pri tom treba naglasiti da je uloga države, kao i jedinica lokalne samouprave u funkcionisanju i razvijanju socijalnog preduzetništva izuzetno značajna, kako u pogledu stvaranja neophodnog ekonomskog, zakonodavnog i organizacionog sistema, tako i stimulisanjem građana da se opredele i uključe u ovaj vid preduzetništva, a posebno kada su u pitanju nerazvijena područja.

SADRŽINSKI PRIKAZ ODREDABA

Osnovni pojmovi

Pojedini pojmovi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sledeće značenje:

1) socijalno preduzetništvo je obavljanje delatnosti kojom se zadovoljava opšti interes na nacionalnom, regionalnom ili lokalnom nivou kroz proizvodnju dobara, odnosno pružanje usluga i zapošljavanje korisnika, u cilju ostvarivanja većeg stepena socijalne uključenosti;

2) socijalno privredno društvo je društvo osnovano u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravni položaj privrednih društava, a koje obavlja delatnost socijalnog preduzetništva uz ograničenu raspodelu dobiti i odlučivanje zaposlenih o ulaganju dela raspoložive dobiti i njihovom radnopravnom statusu, radi ostvarivanja ciljeva socijalnog preduzetništva.

3) socijalni preduzetnik je poslovno sposobno fizičko lice koje je registrovano u skladu sa zakonom kojim se uređuje postupak registracije privrednih subjekata, a koje obavlja delatnost socijalnog preduzetništva uz ograničenu raspodelu prihoda, radi ostvarivanja ciljeva socijalnog preduzetništva.

4) korisnici su radno sposobna lica koja se nalaze u sistemu socijalne zaštite, teže zapošljiva nezaposlena lica u skladu sa propisima iz oblasti zapošljavanja i ostala teže zapošljiva lica iz posebno osetljivih kategorija.

Osnovnim odredbama ovog zakona, pored predmeta uređivanja, osnovnih pojmova definisani su i ciljevi i načela socijalnog preduzetništva:

ciljevi socijalnog preduzetništva definisani su kao zadovoljenje identifikovanih društvenih potreba, odnosno poboljšanje pristupa uslugama na nacionalnom, regionalnom ili lokalnom nivou; zapošljavanje korisnika; ostvarivanje većeg stepena socijalne uključenosti korisnika kroz integraciju na tržište rada.

načela na kojima se zasniva ovaj zakon su: poštovanje ljudskih prava i dostojanstva; jednakosti i zabrane diskriminacije; rodne ravnopravnosti; afirmativne akcije radi podsticanja zapošljavanja; obavljanja delatnosti u javnom interesu u skladu sa planom razvoja jedinica lokalne samouprave; društveno odgovornog poslovanja.

Obavljanje delatnosti socijalnog preduzetništva i korisnici

Zakonom je uređeno da delatnost socijalnog preduzetništva može obavljati socijalno privredno društvo i socijalni preduzetnik. Koji su to poslovi koje socijalno preduzeće može i treba da obavlja navedeno je u najopštijem smislu, i to: oblast socijalne i dečije zaštite, boračko-invalidske zaštite, zaštite interno raseljenih lica sa područja Kosova i Metohije, zaštite osoba sa invaliditetom, kao i zaštite izbeglica i tražilaca azila; oblast zaštite i unapređenja zdravlja, nauke, informisanja, obrazovanja i vaspitanja, kulture i umetnosti; oblast očuvanja prirode, zaštite životne sredine, zaštite životinja, komunalna i delatnost sakupljanja sekundarnih sirovina i reciklaže, kao i korišćenje alternativnih izvora energije; oblast poljoprivrede, ugostiteljstva, turizma; promocija, razvoja i obnove starih zanata i domaće radinosti i u drugim oblastima.

Zakonom su dakle, dati samo najopštiji poslovi kojima socijalno privredno društvo i socijalni preduzetnik može da se bavi, naglašavajući pri tome naročito neke poslove koji bi u perspektivi trebalo da se obavljaju i preko socijalnih privrednih subjekata. Sa druge strane, ostavlja se mogućnost i obavljanja drugih poslova u smislu podsticanja inovativnosti i specifičnih potreba lokalnih zajednica. Proizvodi i usluge socijalnog privrednog društva i socijalnog preduzetnika mogu da nose zaštitni znak, kako bi bili prepoznati od strane šire društvene zajednice.

Odredbom člana 8. ovog zakona taksativno su navedeni korisnici, koji su prepoznati kao lica iz kategorije teže zapošljivih lica, radno sposobna lica koja se nalaze u sistemu socijalne zaštite, kao i ostala teže zapošljiva lica iz posebno osetljivih kategorija.

Savet za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva

Zakonom se predviđa osnivanje Saveta za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva kao savetodavno telo, a daje se mogućnost osnivanja saveta i za teritoriju pokrajine ili jedne ili više lokalnih samouprava.

Uslovi za obavljanje delatnosti socijalnog preduzetništva

Osnivač socijalnog privrednog društva može biti Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili domaće ili strano fizičko ili pravno lice, dok socijalni preduzetnik može biti poslovno sposobno fizičko lice a koji obavljaju delatnost socijalnog preduzetništva zasnovanu na tržišnim principima uz ograničenu raspodelu dobiti i obavezno uključivanje zaposlenih u upravljanju. Međutim, socijalno privredno društvo, odnosno socijalni preduzetnik stiče takav status tek ako ispuni uslove predviđene samim zakonom.

Tako, socijalno privredno društvo, odnosno socijalni preduzetnik može obavljati delatnost socijalnog preduzetništva pod uslovom da u radnom odnosu ima određeni broj korisnika, da obavlja delatnost od opšteg interesa na nacionalnom, regionalnom ili lokalnom nivou i da ima odgovarajući prostor i odgovarajuću tehničku i drugu opremu za obavljanje delatnosti. Takođe, uslov je i da osnivački akt privrednog društva, odnosno izjava preduzetnika sadrži odredbe koje propisuju socijalni karakter preduzeća, da ima plan razvoja delatnosti, kao i da u poslovnom imenu sadrži oznaku socijalno privredno društvo, odnosno socijalni preduzetnik i da poslovna pisma i druga dokumenta obavezno sadrže oznaku socijalno privredno društvo, odnosno socijalni preduzetnik.

Kao jedna od specifičnosti socijalnog preduzetništva uopšte, svakako se ističe učešće zaposlenih u upravljanju i odlučivanju o njihovom radnopravnom statusu. Tako je zakonom predviđeno da zaposleni u socijalnom privrednom društvu, odnosno kod socijalnog preduzetnika imaju pravo da budu informisani, obavešteni, odnosno imaju pravo da učestvuju u upravljanju i odlučivanju o bitnim pitanjima o njihovom radnopravnom statusu i poslovanju privrednog društva/preduzetnika u skladu sa osnivačkim aktom socijalnog privrednog društva, odnosno izjavom socijalnog preduzetnika.

Zakonom se takođe definiše i da se korisnikom smatra lice najduže u periodu od 24 meseca od dana zasnivanja radnog odnosa u socijalnom privrednom društvu, odnosno kod socijalnog preduzetnika. Izuzetno, korisnikom se smatra lice u dužem periodu od 24 meseca od dana zasnivanja radnog odnosa u socijalnom privrednom društvu, odnosno kod socijalnog preduzetnika ukoliko i dalje pripada kategoriji korisnika.

Podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva

Pod podsticanjem razvoja socijalnog preduzetništva podrazumevaju se mere i aktivnosti koje se realizuju sa ciljem podsticanja osnivanja i stvaranja uslova za obavljanje delatnosti socijalnog privrednog društva, odnosno socijalnog preduzetnika. Cilj ovakvog uređivanja je težnja da se doprinese postizanju osnovnih ciljeva socijalnog preduzetništva koji se prvenstveno odnose na rešavanje materijalnih problema najugroženijih sugrađana, ali i na njihovu uključenost u socijalne tokove.

Takođe, predviđeno je da se sredstva za podsticanje razvoja obavljanja delatnosti socijalnog preduzetništva, obezbeđuju u okviru sredstava budžeta Republike Srbije namenjenih za finansiranje mera aktivne politike zapošljavanja, profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom, realizacije usluga iz sistema socijalne zaštite, sredstava za podsticanje preduzetništva i socijalnog preduzetništva; u okviru sredstava utvrđenih budžetom teritorijalne autonomije i jedinica lokalne samouprave; poklona, donacija, kredita i drugih izvora, u skladu sa zakonom.

Pod zapošljavanjem i održanjem zaposlenja, u skladu sa ovim zakonom, podrazumevaju se mere i aktivnosti kojima se, u skladu sa propisima o socijalnoj zaštiti i propisima iz oblasti zapošljavanja vrše usluge procene i planiranja, podrške za samostalan život, savetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge, odnosno sprovođenje aktivne politike zapošljavanja i profesionalne rehabilitacije po prilagođenim programima koji se odnose na individualni savetodavni rad, razvoj motivacije, stručnu podršku, unapređenje radnosocijalnih veština i sposobnosti, pomoć za osposobljavanje za rad, dodatno obrazovanje i obuka i drugi poslovi. Ovi poslovi su, u najvećoj meri, već predviđeni odgovarajućim propisima, s tim da se u konkretnom slučaju usmeravaju na najugroženije korisnike, sa ciljem boljeg opredeljivanja korisnika, efikasnijeg sprovođenja mera i postizanja značajnijih rezultata.

Socijalno privredno društvo, odnosno socijalni preduzetnik ostvaruje i sva posebna prava utvrđena propisima iz oblasti javnih nabavki, fiskalne politike, doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, državne pomoći i drugim propisima, u skladu sa tim propisima.

S druge strane, zakonom je predviđen novi vid pomoći ovoj grupaciji privrednih subjekata i to, da se socijalnom privrednom društvu, odnosno socijalnom preduzetniku obezbede sredstva iz budžeta Republike Srbije za poboljšanje uslova rada, unapređenje proizvodnih programa, uvođenje standarda, poboljšanje kvaliteta proizvoda i pruženih usluga, ili u druge svrhe, u skladu sa propisima o državnoj pomoći.

Obaveze socijalnog privrednog društva, odnosno socijalnog preduzetnika

Predloženim zakonskim rešenjima predviđene su i određene obaveze socijalnog privrednog društva, odnosno socijalnog preduzetnika. Tako, predviđena je obaveza korišćenja oznake „socijalno privredno društvo”, odnosno „socijalni preduzetnik” u poslovnom imenu. Zatim, socijalno privredno društvo, odnosno socijalni preduzetnik u obavezi je da dostavlja godišnje izveštaje o ispunjenosti uslova ministarstvu nadležnom za poslove zapošljavanja, kao i da Poreskoj upravi dostavlja godišnji izveštaj o realizaciji plana.

Što se tiče ulaganja sredstava od ostvarene dobiti, propisana je obaveza ulaganja najmanje 70% ostvarene dobiti nakon oporezivanja u poboljšanje uslova rada, unapređenje proizvodnih programa, uvođenje standarda, poboljšanje kvaliteta proizvoda i pruženih usluga, u poslovanje socijalnog privrednog društva, odnosno socijalnog preduzetnika ili u stručno osposobljavanje i usavršavanje zaposlenih i radno angažovanih u cilju održanja zaposlenja u socijalnom privrednom društvu, odnosno kod socijalnog preduzetnika prema realizaciji plana.

Radi redovnog praćenja ispunjenosti uslova za status socijalnog preduzeća, ova preduzeća su dužna da ministarstvo nadležno za poslove zapošljavanja obaveste o svakoj promeni koja je od uticaja na njihov status u roku od 5 dana od dana nastanka promene.

Odnos sa drugim zakonima

Na osnivanje, upravljanje, statusne promene, promene pravne forme, prestanak i druga pitanja od značaja za pravni položaj socijalnog privrednog društva, odnosno socijalnog preduzetnika, predviđena je shodna primena zakona kojim se uređuje pravni položaj privrednih društva, ako ovim zakonom nije drugačije propisano.

Registar podataka o socijalnim privrednim društvima,

odnosno socijalnim preduzetnicima

Privredna društva, odnosno preduzetnici mogu imati status socijalnih ako ministarstvu nadležnom za poslove zapošljavanja dostave zahtev za davanje saglasnosti sa dokazima o ispunjavanju svih zakonom propisanih uslova.

Ministarstvo vodi elektronsku bazu podataka o socijalnim privrednim društvima i socijalnim preduzetnicima koja sadrži sve relevantne podatke (naziv, sedište, delatnost, kontakte i druge podatke koji se odnose na ispunjavanje uslova za poslovanje u statusu socijalnog privrednog društva/preduzetnika) i podatke koji se odnose na datume izdate saglasnosti, datume promene podataka i brisanja iz baze podataka sa razlogom brisanja.

Zakonom je predviđeno da ministarstvo briše iz baze podataka socijalno privredno društvo i socijalnog preduzetnika koje prestane da ispunjava uslove propisane ovim zakonom, a u slučaju da je brisanje izvršeno usled obavljanja delatnosti suprotno odredbama ovog zakona, privredni subjekat ne može ponovo biti upisan u registar socijalnih privrednih društava/preduzetnika u roku od dve godine od dana brisanja. Razlozi ovakvog uređivanja materije leže u činjenici da se na ovaj način žele sprečiti zloupotrebe većeg obima, a subjekte koja su takve zloupotrebe vršila onemogućiti da posluju u istom statusu odgovarajući vremenski period.

Nadzor i kaznene odredbe

Nadzor nad primenom zakona u delu ispunjenosti uslova za obavljanje delatnosti socijalnog preduzetništva vrši ministarstvo nadležno za poslove zapošljavanja.

Inspekcijski nadzor u pogledu ostvarivanja prava, položaja i zaštite korisnika koji su u radnom odnosu u socijalnom preduzeću vrši Inspektorat za rad, u skladu sa propisima iz oblasti rada i bezbednosti i zdravlja na radu, dok nadzor nad ulaganjem ostvarene dobiti vrši Poreska uprava, u skladu sa propisima o poreskom postupku i poreskoj administraciji.

Zakonom su propisane novčane kazne za prekršaj učinjen od strane pravnog lica u statusu socijalnog privrednog društva i osnivača tog pravnog lica, kao i za socijalnog preduzetnika.

 

Izvor: Izvod iz obrazloženja Nacrta zakona preuzet je sa sajta Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs)

Ostavite komentar

Profi Sistem baner