Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Svi važeći propisi za kućni zatvor

Svi važeći propisi za kućni zatvor

Najopštije odredbe o kućnom zatvoru sadržane su u odredbi čl.45.st.5,6. i 7. Krivičnog zakonika.

Prema navedenoj odredbi:

“Ako učiniocu krivičnog dela izrekne kaznu zatvora do jedne godine, sud može istovremeno odrediti da će se ona izvršiti tako što će je osuđeni izdržavati u prostorijama u kojima stanuje ukoliko se s obzirom na ličnost učinioca, njegov raniji život, njegovo držanje posle učinjenog dela, stepen krivice i druge okolnosti pod kojima je delo učinio može očekivati da će se i na taj način ostvariti svrha kažnjavanja.

Osuđeni kojem je određeno izvršenje kazne zatvora na navedeni način, ne sme napuštati prostorije u kojima stanuje, osim u slučajevima propisanim zakonom koji uređuje izvršenje krivičnih sankcija. Ukoliko osuđeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud će odrediti da ostatak kazne zatvora izdrži u zavodu za izvršenje kazne zatvora.

Osuđenom za krivično delo protiv braka i porodice koji živi sa oštećenim u istom porodičnom domaćinstvu ne može se odrediti izvršenje kazne zatvora na opisani način.

Izvršenje kazne kućnog zatvora

U Zakonu o izvršenju vanzavodskih sankcija takođe su sadržane odredbe koje regulišu kućni zatvor, koje su ranije bile u Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija.

Prema tim odredbama:

Pre donošenja odluke o izvršenju kazne kućnog zatvora sa primenom elektronskog nadzora, sud će utvrditi da li postoje tehničke i druge mogućnosti za izvršenje ove kazne.
Ako nije u mogućnosti da utvrdi ove uslove, sud će od Povereničke službe zatražiti izveštaj o postojanju tehničkih i drugih mogućnosti od značaja za izvršenje ove kazne.
Posle dobijanja izveštaja sud će u svojoj odluci naznačiti da li će se kazna kućnog zatvora izvršavati sa ili bez primene elektronskog nadzora.
Ako sud nije naznačio u presudi da li će se kazna izvršavati sa ili bez primene elektronskog nadzora, sud je dužan da se bez odlaganja izjasni o načinu izvršenja kazne.

Praćenje izvršenja kazne kućnog zatvora

Pravnosnažnu i izvršnu odluku o kućnom zatvoru sud dostavlja Povereničkoj službi.
Poverenik utvrđuje program postupanja i prati izvršenje kazne iz stava 1. ovog člana.
Izvršenje kazne kućnog zatvora sa primenom mere elektronskog nadzora

Kada sud odredi da se izvršenje kazne kućnog zatvora sprovodi sa primenom mere elektronskog nadzora, primenu sprovodi Poverenička služba, u saradnji sa policijom.
Postavljanje uređaja za lociranje osuđenog (odašiljač sa pratećom opremom) obavlja se na način predviđen odredbama člana 17. st. 4. do 6. ovog zakona.

Prava i obaveze osuđenog

Osuđeni kome je određen kućni zatvor ne sme napuštati prostorije u kojima stanuje, osim u slučajevima predviđenim ovim zakonom.
Osuđeni iz stava 1. ovog člana ima pravo na boravak van prostorija u kojima stanuje u trajanju od najviše dva časa dnevno u periodu od 13 do 17 časova.

Direktor Uprave, na obrazloženi predlog Poverenika, doneće odluku o oduzimanju navedenih prava ako se utvrdi da je došlo do zloupotrebe tog prava.

Protiv odluke direktora Uprave iz stava 3. ovog člana osuđeni može izjaviti žalbu u roku od tri dana od dana dostavljanja sudiji za izvršenje.
Žalba ne zadržava izvršenje odluke.

Posebni razlozi za napuštanje prostorije

Odlukom direktora Uprave osuđeni može napustiti prostorije u kojima stanuje u sledećim slučajevima:

1) zbog pružanja nužne medicinske pomoći osuđenom ili članu njegovog porodičnog domaćinstva, ako je za pružanje medicinske pomoći neophodno napuštanje prostorija;
2) radi odlaska na posao, ako krivično delo za koje je osuđen nije u vezi sa radom;
3) radi pohađanja nastave tokom redovnog školovanja;
4) zbog odazivanja na poziv državnog organa;
5) zbog odlaska na polaganje ispita;
6) zbog teške, akutne ili hronične bolesti, radi odlaska na redovne zdravstvene preglede ili stacionarnog lečenja;
7) zbog svog venčanja ili venčanja krvnog srodnika do drugog stepena srodstva;
8) zbog smrti bliskog srodnika;
9) zbog obaveze staranja prema članovima uže porodice predviđene zakonom, u slučaju da tu obavezu ne može da obavlja drugo lice;
10) zbog sezonskih poljoprivrednih radova, ako se osuđeni bavi poljoprivredom kao stalnom delatnošću;
11) zbog drugih naročito opravdanih razloga za koje osuđeni može podneti obrazloženu molbu.
Odluku o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje, u slučajevima iz stava 1. ovog člana, donosi direktor Uprave, na molbu osuđenog.

Osuđeni podnosi molbu preko Poverenika koji je sa mišljenjem o osnovanosti dostavlja Povereničkoj službi.

Sa odlukom o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje upoznaje se sud i mesno nadležna policijska uprava.

Prekid izvršenja kazne kućnog zatvora

Ako je osuđenom dozvoljen boravak van prostorija u kojima stanuje iz razloga propisanim u članu 24. stav 1. tačka 6) ovog zakona, a na stacionarnom ili banjskom lečenju se nalazi duže od 15 dana prekida mu se izvršenje kazne, dok traje lečenje.
Odluku o prekidu kazne donosi direktor Uprave.
Direktor Uprave opoziva odluku o prekidu izvršenja kazne ako naknadno utvrdi da nisu postojali ili su prestali razlozi zbog kojih je prekid odobrio ili osuđeni prekid koristi protivno odobrenoj svrsi.
Protiv odluke kojom se opoziva prekid izvršenja kazne, osuđeni može izjaviti žalbu sudiji za izvršenje, u roku od tri dana od dana prijema odluke.
Žalba ne odlaže izvršenje odluke.

Postupak u slučaju hitne medicinske intervencije

U slučaju da osuđeni nije u mogućnosti da unapred podnese molbu, zbog potrebe pružanja hitne medicinske pomoći osuđenom ili članu njegovog porodičnog domaćinstva, osuđeni može napustiti prostorije u kojima stanuje.

O napuštanju prostorija iz stava 1. ovog člana osuđeni ili član njegovog porodičnog domaćinstva u najkraćem mogućem roku telefonom ili na drugi način obaveštava Poverenika i dostavlja mu izveštaj zdravstvene ustanove o zdravstvenom stanju osuđenog, odnosno člana njegovog porodičnog domaćinstva.

U ovom slučaju, Poverenik odmah obaveštava rukovodioca Povereničke službe.
Po pribavljenom izveštaju zdravstvene ustanove, ako je osuđeni zadržan na daljem lečenju, a na predlog rukovodioca Povereničke službe, direktor Uprave u najkraćem roku donosi odluku o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje.

Opoziv odluke o dozvoli napuštanja prostorije

Direktor Uprave opoziva odluku o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje, ako:
1) više ne postoje okolnosti iz člana 24. stav 1. ovog zakona;
2) se naknadno utvrdi da su podaci navedeni u molbi osuđenog, na osnovu kojih je doneta odluka o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje, neistiniti;
3) osuđeni zloupotrebljava dozvolu napuštanja prostorije.
Protiv odluke kojom se opoziva dozvola za napuštanje prostorija u kojima osuđeni stanuje, osuđeni može izjaviti žalbu sudiji za izvršenje, u roku od tri dana od dana prijema odluke.
Žalba ne odlaže izvršenje odluke.

Obaveštavanje o kršenju obaveza osuđenog

Poverenik preko Povereničke službe obaveštava sud o kršenju obaveza osuđenog, odnosno o okolnostima koje onemogućavaju izvršenje kazne.

Samovoljno napuštanje prostorija

U slučaju da osuđeni samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova Poverenička služba o tome, bez odlaganja, obaveštava sud koji je doneo prvostepenu presudu.

Po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana sudija pojedinac suda koji je doneo prvostepenu presudu bez odlaganja, a najkasnije u roku od 24 časa, doneće rešenje da osuđeni ostatak kazne zatvora izdrži u zavodu za izvršenje kazne zatvora i naređuje izdavanje poternice.

Naredba za izdavanje poternice dostavlja se organima policije radi izvršenja.

Vreme provedeno u bekstvu ne uračunava se u vreme izvršenja kazne.

Postupanje Poverenika

U postupku izvršenja kazne kućnog zatvora Poverenik može bez prethodne najave da proverava da li se osuđeni nalazi u prostorijama u kojima stanuje ili drugom mestu koje je predviđeno programom postupanja.
Provere se obavljaju posetom osuđenom u prostorijama u kojima stanuje, odnosno mestu gde radi i razgovorima sa članovima njegovog porodičnog domaćinstva i poslodavcem.
Provera putem telefonskog razgovora obavlja se na taj način što Poverenik poziva fiksni telefonski broj vlasnika prostorija u kojima osuđeni stanuje i razgovara sa osuđenim, kao i sa članovima njegovog porodičnog domaćinstva.

Obaveštavanje

Po izvršenoj kazni kućnog zatvora Poverenik obaveštava sud i policiju preko Povereničke službe.

Izvršenje kazne kućnog zatvora bez mera elektronskog nadzora

Na način izvršenja kazne kućnog zatvora bez primene mera elektronskog nadzora, shodno se primenjuju odredbe ovog zakona kojima se uređuje izvršenje kazne kućnog zatvora sa primenom mere elektronskog nadzora.

Prevremeno otpuštanje

Direktor Uprave može prevremeno otpustiti osuđenog sa izdržavanja kazne najviše tri meseca do isteka kazne, ako je izdržao devet desetina kazne, zbog dobrog vladanja osuđenog i postignutih rezultata u programu postupanja, na predlog rukovodioca Povereničke službe.
Predlog se podnosi na osnovu mišljenja Poverenika.

U Pravilniku o načinu izvršenja vanzavodskih sankcija i mera I organizaciji i radu Poverenika određen je način izvršenja kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje

Prema ovom Pravilniku:

Po prijemu sudske odluke o izricanju kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje (u daljem tekstu: kućni zatvor), sa ili bez primene elektronskog nadzora, Poverenik poziva osuđenog radi procene njegove ličnosti i obaveštava ga o danu instaliranja opreme za elektronski nadzor, odnosno danu početka kazne.
Poverenik ili stručno lice koje postavlja uređaj za lociranje upoznaju osuđenog i članove domaćinstva sa sudskom odlukom, njegovim pravima i obavezama, posledicama u slučaju da samovoljno napusti prostorije u kojima se kazna izvršava i načinu komunikacije sa Poverenikom.
U izvršenju kazne kućnog zatvora Poverenik sarađuje sa mesno nadležnom policijskom upravom.
Poverenik sačinjava pojedinačni program postupanja u koji unosi sve promene od značaja za izvršenje kazne kućnog zatvora o kojima redovno obaveštava sud, policiju i Povereničku službu, u skladu sa zakonom.
Odašiljač i prijemnik uklanja stručno lice danom isteka kazne kućnog zatvora.

Ako istek kazne pada u subotu, nedelju ili u dane državnih praznika, odašiljač i prijemnik uklanjaju se poslednjeg radnog dana koji prethodi tim danima.

Kazna kućnog zatvora izvršava se u prostorijama u kojima osuđeni stanuje u skladu sa odgovarajućom odredbom ovog Pravilnika.

Odluku o dozvoli napuštanja prostorija u kojima osuđeni stanuje donosi direktor Uprave, u skladu sa zakonom.

Osuđeni preko Poverenika podnosi molbu za dozvolu napuštanja prostorija u kojima stanuje.

Uz molbu osuđeni prilaže:

1) odgovarajuću medicinsku dokumentaciju za pružanje nužne medicinske pomoći osuđenom ili članu njegovog porodičnog domaćinstva, odnosno zbog odlaska na redovne zdravstvene preglede ili stacionarno lečenje u slučaju teške i akutne bolesti (član 24. stav 1. tač. 1) i 6) Zakona);
2) saglasnost poslodavca, potvrdu o redovnom radnom vremenu osuđenog, fotokopiju radne knjižice, odnosno ugovora o radnom angažovanju, zbog odlaska osuđenog na posao, ako krivično delo za koje je osuđen nije u vezi sa radom (član 24. stav 1. tačka 2) Zakona);
3) potvrdu nadležne obrazovne ustanove o redovnom školovanju, rasporedu predavanja, te danu i času ispita (član 24. stav 1. tač. 3) i 5) Zakona);
4) poziv državnog organa (član 24. stav 1. tačka 4) Zakona);
5) potvrdu nadležnog organa o danu i času kada je zakazano venčanje (član 24. stav 1. tačka 7) Zakona);
6) izvod iz matične knjige umrlih (član 24. stav 1. tačka 8) Zakona);
7) potvrdu nadležnog organa da se osuđeni bavi poljoprivredom kao stalnom delatnošću (član 24. stav 1. tačka 10) Zakona).

Poverenik obaveštava rukovodioca Povereničke službe odmah po saznanju o nastalim razlozima za pokretanje postupka opoziva dozvole o napuštanju prostorija.

O odluci kojom se opoziva odluka o dozvoli napuštanja prostorija Poverenik odmah obaveštava osuđenog.

Za osuđenog koji je postigao naročito pozitivne rezultate u izvršavanju programa postupanja, Poverenik dostavlja mišljenje rukovodiocu Povereničke službe u skladu sa zakonom.

Rukovodilac Povereničke službe podnosi predlog za prevremeno otpuštanje direktoru Uprave.

Izvor: “Redakcija “Profi Sistema”.

Jedan komentar

  1. da li je moguce traziti dozvolu za napustanje prostorija za vrijeme drzavnih ili religijiskih praznika?

Ostavite komentar

Profi Sistem baner