Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Krivičnopravna zaštita od nasilja u porodici – zakon i sudska praksa

Krivičnopravna zaštita od nasilja u porodici – zakon i sudska praksa

O nasilju u porodici gotovo svakodnevno možemo pročitati u dnevnim novinama, bilo da su žrtve ili nasilnici poznate ličnosti, bilo „obični“ ljudi. Radi otklanjanja različitih zabluda o ovoj, nažalost, sve češćoj pojavi, ovde ćemo prikazati pre svega kako je zakonski regulisana krivičnopravna zaštita od nasilja u porodici, ali i neke od najvažnijih stavova zauzetih u sudskoj praksi.

Porodični zakon (“Sl. glasnik RS”, broj 18/2005, 72/2011-dr. zakon i 6/2015) najpre članom 10. predviđa opštu zabranu nasilja u porodici i da svako ima pravo na zaštitu od istog. Zatim, članovima 197. do 200. istog zakona posebno je propisana zaštita od nasilja u porodici i mere zaštite, a članovima 283. do 289. uređen je postupak u sporu za zaštitu od nasilja u porodici.

Ipak, tema ovog teksta je, pre svega, krivičnopravno zaštita od nasilja u porodici.

– Krivično delo Nasilje u porodici-

Članom 194. Krivičnog zakonika (“Sl. glasnik RS”, br. 85/2005, 88/2005-ispr., 107/2005-ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013 i 108/2014) (u daljem tekstu: KZ) propisano je krivično delo Nasilje u porodici. Ovaj član glasi:

„(1) Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice,

kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.

(2) Ako je pri izvršenju dela iz stava 1. ovog člana korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši,

učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.

(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili su učinjena prema maloletnom licu,

učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

(4) Ako je usled dela iz st. 1, 2. i 3. ovog člana nastupila smrt člana porodice,

učinilac će se kazniti zatvorom od tri do petnaest godina.

(5) Ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona,

kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.

 

Dakle, predviđen je osnovni oblik ovog dela u stavu 1. čl. 194., tri teža oblika, i jedan poseban oblik ovog dela iz stava 5.

– Pojam člana porodice –

Takođe, ono što je jako važno jeste ko se smatra članom porodice u smislu odredaba KZ, a značaj ovog je u određivanju zaštitnog objekta konkretnog dela. Pojam člana porodice određen je članom 112. stav 28. KZ-a na sledeći način:

Članom porodice smatraju se: supružnici, njihova deca, preci supružnika u pravoj liniji krvnog srodstva, vanbračni partneri i njihova deca, usvojilac i usvojenik, hranilac i hranjenik. Članovima porodice smatraju se i braća i sestre, njihovi supružnici i deca, bivši supružnici i njihova deca i roditelji bivših supružnika, ako žive u zajedničkom domaćinstvu, kao i lica koja imaju zajedničko dete ili je dete na putu da bude rođeno, iako nikada nisu živela u istom porodičnom domaćinstvu.

– Stavovi zauzeti u sudskoj praksi –

Ovde ćemo prikazati neke od najvažnijih stavova Vrhovnog kasacionog i ostalih sudova, a naročito one koji se tiče aspekata ovog dela o kojima postoje nedoumice, a naročito ko je oštećeni kod ovog dela, da li se može izvrštiti prema vanbračnom partneru ili prilikom vršenja roditeljskog prava ili kakav je karakter radnje ovog dela.

Postojanje realnog sticaja krivičnih dela nasilje u porodici i pojam zaštitnog objekta ovog dela (čl. 60. I 194. KZ)

Postoji realni sticaj krivičnih dela kada je okrivljeni odvojenim radnjama prema više članova porodice izvršio više krivičnih dela nasilje u porodici, jer je zaštitni objekat ovog krivičnog dela svaki član porodice okrivljenog.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 642/2014 od 9. jula 2014. god.

Nasilje u porodici izvršeno prema pretku okrivljenog u pravoj liniji krvnog srodstva (čl. 112. i 194. KZ)

Preci okrivljenog u pravoj liniji krvnog srodstva smatraju se članovima porodice bez obzira što ne žive u zajedničkom domaćinstvu, te se prema ovim licima može izvrštiti krivično delo nasilje u porodici.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 192/2014 od 22. aprila 2014. god.

Bivši supružnici koji ne žive u zajedničkom domaćinstvu kao članovi porodice (čl. 112. I 194. KZ)

Određujuća činjenica da bivši supružnici koji ne žive u zajedničkom domaćinstvu, imaju status člana porodice, je činjenica da imaju zajedničko dete.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 65/2013 od 26. marta 2013. god.

Nasilje u porodici tokom vršenja roditeljskog prava (čl. 194. KZ)

Krivično delo nasilje u porodici može se izvršiti i tokom vršenja roditeljskog prava, u situaciji kada roditelj svojim postupcima i ponašanjem u značajnoj meri pretera u primeni vaspitnih metoda, odnosno umesto ovih primeni čistu fizičku silu i prinudu, odnosno pretnju, ali i uvrede i poniženja.

Iz presude Apelacionog suda u Novom Sadu, Kž1 2287/2012 od 2. novembra 2012. god.

Radnja izvršenja krivičnog dela nasilje u porodici izvršena jednom ili više puta (čl. 194. KZ)

Radnja izvršenja krivičnog dela nasilje u porodici je definisana posledicom, a određena je trajnim glagolom, te se smatra da je delo učinjeno ako je radnja izvršena jednom ili više puta.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 83/2012 od 24. oktobra 2012. god.

Unuk kao član porodice (čl. 194. KZ)

U određenim slučajevima, analogijom, pod porodicom bi trebalo smatrati i lica koja zakonodavac nije decidno naveo u zakosnkim odredbama, a koja žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu, kao što je unuk.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda Kzz 52/2012 od 27. juna 2012. god.

Vanbračni partneri kao zaštitni objekat kod krivičnog dela nasilje u porodici (čl. 112. I 194. KZ)

Zaštitni objekat kod krivičnog dela nasilje u porodici je član porodice, a članom porodice smatraju se, između ostalih i vanbračni partneri.

Činjenica da su okrivljeni i oštećena počeli da žive u stanu koji su zajedno iznajmili, ukazuje na njihovu nameru da formiraju trajniju zajednicu života, bez obzira koliko bi ona trajala, jer to svakako predstavlja buduću, neizvesnu okolnost, a takva zajednica predstavlja vanbračnu zajednicu, pa je oštećena zasnivanjem takve zajednice stekla status vanbračnog partnera, pa samim tim imala je i status člana porodice.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 36/2010 od 7. aprila 2010. god.

 

Tekstove ovim i drugih sudskih praksi vezanih za krivično delo nasilje u porodici sa obrazloženjima sudskih odluka možete u okviru pravne baze “Propis Soft”.

4 Komentari

  1. Zanimame nasilje u porodici vlasniksam porodične kuće komšija ozida platno do ulice proširi cupriju sve namoj posed srušio predhodno ogradu jamu kažem neradi to prijavim policiji ja nasilnik a štaje on ulazi u moj posed ja pošten građanin koje ovde nasilnik hvala na odgovoru

  2. Dali neko moze da mi kaze imam problem sa jetrvo pretnje i prijavila sam je dali je to porodicno nasilje

  3. Sve je to lepo obuhvaceno ali u praksi ne gunkcionise bas tako dobro.
    Pozivaju se zene da se prijavljuje nasilje i sta onda????
    Reci cu vam sta…svi zatvaraju oci i niko ne radi svoj posao kako treba.
    Moj otac alkoholicar 15god terorise i ugrozava psihofizicko zdravlje svoje porodice godisnje jednom bude osudjen uslovno uz novcanu kaznu od 2-3000 din. Kasnije se svima smeje u lice eto kako nas sistem funkcionise u praksi ni jedan jedini put nije upucen na prinudno lecenje. Jadno i bedno i zbog toga imamo toliko ubijenih zena na zalost ishod je jedan.

    • Za sve ste u pravu! Dvadeset dve godine sam trpela najpre pasivnu agresiju pa agresiju i na kraju dve godine najstrasnijeg nasilja i nad decom a o meni da ne pricam. Za dve godine sam dobila toliko batina i pretrpela uvreda. Najpre me bio tamo gde se ne vidi. Lupao mi glavu o zid, onda njegovim čelom u moje (Bože da znate koliko se zavrti u glavi da neko vreme ne znate gde se nalazite). A potom se osmelio pa sam imala tolike modrice i podlive da nisam smela da idem na posao pošto radim kao učiteljica.
      Molila sam za pomoć! Nisam sedela skrstenih ruku! Niko nije hteo da čuje ni da pomogne . Svi zažmure. I roditelji i rodjaci a o državi da ne pričam. Tada on stupa na scenu. osilio od činjenice da me niko neće zaštititi.Tukao me je i maltretirao da sam maštala kako bi mi bilo najbolje da me udare kola u nekom drugom gradu i da ostanem što duže u bolnici.
      Sve dok jednog dana nije uzeo pistolj i na moju veliku srecu nisam bila u stanu vec kod roditelja izasla sam napolje i bežala dozivajuci “upomoć”pukim slučajem nije povukao obarač, jer da je to uradio pobio bi pola porodice.Bio je u zatvoru dva meseca. Razvela sam se.
      Nasilje nije završeno. Tužilastvo je podiglo optužnicu ali sudjenja još traju i ako je po hitnom postupku. U avgustu će dve godine
      ZAKON JE UVEK NA STRANI NASILNIKA

Ostavite komentar

Profi Sistem baner