od 2010.

Gde se izdaje i kako se dostavlja prekršajni nalog?

Iako je prošlo mnogo vremena od kako je prekršajni nalog u ovom obliku uveden u naš pravni sistem, on izgleda i dalje zbunjuje službe i ovlašćena lica koja su ovlašćena za izdavanje istog. Ovaj tekst predstavlja deo serije komentara na Pravnom portalu, započetih tekstom „Šta je to prekršajni nalog?“, u kojima ću pokušati da ukažem na neke „greške“ koje izdavaoci prekršajnih naloga namerno ili iz neznanja čine, a koje za rezultat mogu imati da učinioci prekršaja koji su zaista krivi prođu nekažnjeno. Inače, ova serija tekstova je nastala na osnovu stručnog komentara „Kako se pravilno izdaje prekršajni nalog?“, koji je u celosti objavljen u časopisu Advokatska kancelarija br. 86, oktobar 2021. god.

O greškama kod izdavanja prekršajnih naloga u širem smislu nezakonitosti postupka, pisao sam u mnogim tekstovima. U ovim komentarima ću se baviti nekim konkretnim nepravilnostima koje ovlašćena lica čine pri izdavanju prekršajnih naloga, dakle proceduralnim greškama koje nalog čine nezakonitim.

Inače, sve ograde i napomene date u tekstu „ Šta je to prekršajni nalog?“ (u vezi namera, motiva, svrhe i manira pisanja teksta, odsustvo namere izvrgavanja ruglu i optuživanja, upotrebe izraza i skraćenica, o tome šta predstavlja izneto, itd.) važe i ovde. Tekstovi koje navodim dostupni su na Pravnom portalu (ili će biti uskoro).

U komentaru „Šta je to prekršajni nalog?“ bavio sam se pojmom, sadržinom te delima za koja se izdaje prekršajni nalog. U tekstu: „Ko i kome može izdati prekršajni nalog?“ pisao sam kome se može izdati nalog i ko može izdati nalog. Pitanjima forme, odnosno najčešćim proceduralnim greškama kod izdavanja prekršajnog naloga pozabavio sam se u komentaru „Zašto je kod prekršajnog naloga važna forma?“. A na koji način prekršaj za koji se izdaje prekršajni nalog uopšte može biti otkriven razmatrao sam u „Kako se otkriva prekršaj za koji se izdaje nalog?“. Ovde  ću objasniti na kom mestu se može izdati i kako se uručuje, odnosno dostavlja prekršajni nalog.

1. Gde se izdaje prekršajni nalog?

Prekršajni nalog se izdaje u skladu sa odredbama Zakona o prekršajima („Sl. glasnik RS“, br. 65/2013, 13/2016, 98/2016-OUS, 91/2019-dr.zakon i 91/2019)– u daljem tekstu: ZOP, bez obzira šta ko mislio ili napisao u nekom podzakonskom aktu.  Svima koji poznaju odredbe ZOP, jasno je kada se i gde može izdati prekršajni nalog. Ako je učinilac prisutan novčana kazna se izriče na licu mesta izdavanjem prekršajnog naloga, koji se odmah i uručuje okrivljenom licu, a ako je to lice odsutno i kada okolnosti otkrivanja ili priroda prekršaja to zahtevaju, dostavljanje prekršajnog naloga će se izvršiti putem pošte ili dostavne službe ovlašćenog organa.

A tu greške najščešće prave pripadnici komunalne milicije, jer prisutnim učiniocima naloge obično ne izdaju komunalni milicionari koji prekršaj uoče, odmah i na licu mesta, već samo zabeleže događaj, a onda naknadno nalog izdaje drugi milicionar.

Jer, sve navedene odredbe ZOP koje se odnose na situaciju kada učinilac nije prisutan na licu mesta, govore samo o dostavljanju prekršajnog naloga, nijedna ne kaže gda se i kada isti može sastaviti. Nema odredbi o tome da se nalog može sastaviti na drugom mestu, niti da se ovlašćenje za sastavljanje istog može „delegirati“ drugom licu.

S druge strane, akti loklanih samouprava (recimo grada Beograda) su obično decidni i predviđaju da je komunalni milicionar ovlašćen da za povrede propisanog komunalnog reda, izriče i naplaćuje novčanu kaznu isključivo na licu mesta. Ostaje sporno, kako da se kazna naplati na licu mesta, kada plaćanja po prekršajnom nalogu u gotovom novcu nisu predviđena, već putem uplatnice, ali to je tehnički problem (da li će uručiti nalog i čekati donošenje dokaza o upati ili naložiti kako i gde da se isti dostavi).

2. Kako se dostavlja prekršajni nalog?

Prema članu 172. ZOP, original prekršajnog naloga uručuje se prisutnom licu za koga se smatra da je učinilo prekršaj u momentu otkrivanja prekršaja,a kopije zadržava organ koji izdaje prekršajni nalog. Lice kome je  izdat prekršajni nalog svojim potpisom na odgovarajućem mestu u nalogu potvrđuje njegov prijem. Tom licu se može uručiti i odštampana kopija prekršajnog naloga izdatog u elektronskoj formi. Na zahtev suda, lica kome se nalog izdaje ili njegovog zastupnika, izdavalac naloga je dužan da izda overenu kopiju prekršajnog naloga.

Ako je lice za koga se smatra da je učinilo prekršaj odsutno i kada okolnosti otkrivanja ili priroda prekršaja to zahtevaju, dostavljanje prekršajnog naloga će se izvršiti putem pošte ili dostavne službe ovlašćenog organa, u skladu sa odredbama o dostavljanju iz zakona koji uređuje opšti upravni postupak.

Ako prisutno lice protiv koga se izdaje prekršajni nalog odbije da primi nalog, službeno lice će ga upozoriti na posledice odbijanja prijema, uneti u nalog zabelešku o odbijanju prijema, dan i čas kada je prijem odbijen čime se smatra da je prekršajni nalog uručen.

Ako su predviđeni kao obavezni uz nalog se moraju dostaviti i prilozi. Kao zanimljivo navešću da se uz naloge sada čak  prilažu i popunjene uplatnice (što nije zakonska obaveza), ali ne i ono što bi moralo (što jeste zakonska obaveza). Jer, ono što se po pravilu zaboravlja, uz prekršajni nalog moraju biti uručeni(ili dostavljeni) i svi dokazi prikupljeni u postupku, jer moraju biti dostupni na uvid okrivljenom licu (fotodokumentacija, izjave svedoka…). Gore pominjani zapisnik mora obavezno biti  dostavljen uz prekršajni nalog, da se vidi ko je i šta konstatovao, kada i kako.

3. Umesto zaključka

Za kraj, samo ću izneti sopstvene utiske a ostavljam svakome ko ovo pročita ovaj i povezane tekstove da donese sopstvene zaključke i sud o svemu. Teza koju odavno zastupam je da, nasuprot uvreženom mišljenju, glavni problem našeg pravnog sistema nije korupcija, već neznanje. Ono što se čini kod nas pri izdavanju prekršajnih naloga i uopšte u prekršajnim postupcima, odavno nije materijal za stručnu analizu (bar ne onih koji se bave pravom), već za Riplija (Ripley), za rubriku „Verovali ili ne“. Na šta me sve zajedno podseća opisao sam na kraju teksta „Vanredno stanje u Aveniji b.b.“.

Ostaje nada da će neko možda pročitati i ova razmatranja i,  ako ne počne da radi onako kako je pravilno, možda se bar zamisli. Dok se to ne desi, svima nama a pogotovo onima protiv kojih je pokrenut neki prekršajni postupak želim mnogo sreće, jer u situacijama gde ništa ne zavisi od znanja i stručnosti, samo sreća može pomoći.

Najnoviji tekstovi