Pravni Portal meni

Pravna redakcija Profi Sistem Com-a

ZOUP

Da li su „BELI“ komunalna milicija ili nešto drugo?

Da li su „BELI“ komunalna milicija ili nešto drugo?

Kad god pomislim da sam sve video i čuo, gradske vlasti u Beogradu me uvek i iznova iznenade (neprijatno) svojim neverovatnim postupanjima. Samo, toga je toliko, da ne stižem o svemu da napišem nešto. Zato, uopšte ne želim da gubim vreme detaljno analizirajući šta sve ovde nije u skladu sa propisima. Jer, besmisleno je objašnjavati i pokušavati pomoći nekom ko neće da shvati (ili ne može). Samo ću istaći najveće apsurde.

Naravno, ovim komentarom nikako ne želim nipodaštavati nečije znanje i umeće te kognitivne ili logičke sposobnosti, niti neku konkretnu osobu (ili više njih) izvrgnuti ruglu ili optužiti za nešto. Posredi je samo iznošenje činjenica, te konstatacije i citiranje onoga što je neko uradio ili izjavio, ili je negde napisano, onoga što stoji u propisima, te postavljanje retoričkih pitanja. Sva izneta razmišljanja i stavovi predstavljaju stručnu analizu, te vrednosni sud autora teksta i kritički osvrt, dat u najboljoj nameri. Jedino to i ništa drugo.

Inače, sve ograde date u napomeni na stranici „PRAVILA KORIŠĆENJA PRAVNOG PORTALA“, odnosno koje se sam davao u prethodnim autorskim tekstovima objavljenim na Pravnom portalu (u vezi očekivanja, namera, motiva, svrhe i manira pisanja teksta, odsustva namere izvrgavanja ruglu i optuživanja, o tome šta predstavlja izneto, rodne i polne neutralnosti upotrebljenih izraza, itd.), važe i ovde.

Svi izrazi u tekstu upotrebljeni su rodno odnosno polno neutralno i generički (označavaju status, funkciju, zanimanje i sl. a ne konkretno lice).

Pod izrazom “propis”, podrazumevam svaku vrstu opšteg akta, odnosno akta opšte pravne snage, kako zakone, tako i podzakonske akte (uredbe, pravilnici, odluke…)., te potvrđene međunarodne ugovore i konvencije koji se primenju kod nas. Skraćenica RS označava Republiku Srbiju, a objašnjenje za druge skraćenice će biti dato pri njihovoj prvoj upotrebi.

Svi tekstovi koje navodim dostupni su (ili će biti uskoro) na Pravnom portalu (u celini ili u delovima, kao ekstrakti).

1. Šta su „BELI“?

Na ulicama Beograda mogu se videti vozila na kojima piše: „Beogradska služba javnog reda BELI“. Ko su oni?

Komunalna milicija znam šta je, i radom iste (i komunalne policije po starom) bavio sam se u mnogo komenatra (npr. Da li će milicija efikasnije održavati komunalni red od policije?, Čudne dužnosti komunalne milicije u Beogradu, Šta je problem sa „okom sokolovim“?, Zašto je znanje važno?, Odakle se stručna javnost obaveštava o pravu?, Da li komunalna milicija sme da legitimiše putnike u javnom prevozu?, Da li je moguće izreći kaznu „isečkom“ na daljinu?, O čemu to komunalna milicija obaveštava građane?, Šta je pravna priroda obaveštenja komunalne milicije?, Može li obaveštenje zameniti prekršajni nalog?, Ko je nadležan za buku u stambenim zonama?, Ovlašćenja komunalne policije kod primene sredstava prinude).

U tekstu „Da li će milicija efikasnije održavati komunalni red od policije?“ objasnio sam detaljno sve, šta je ova služba, čemu služi, koje su joj nadležnosti, kakva su ovlašćenja itd. Koga sve to interesuje, može pročitati navedeni tekst. Kako god, komunalna milicija nije nikakva policija niti je to ikada bila, pa ni u vreme dok se zvala komunalna policija. Kako Zakon o komunalnoj miliciji („Sl. glasnik RS“, br. 49/2019) predviđa, komunalna milicija je organ lokalne samouprave nadležan u oblastima i pitanjima komunalne delatnosti. Poslovi komunalne milicije, svode se (ukratko) na održavanje komunalnog reda.

Da, komunalna milicija jeste po Zakonu o javnom redu i miru („Sl. glasnik RS“, br. 6/2016 i 24/2018) ovlašćena za održavanje javnog reda i mira, ali nije organ kome je to prevashodna nadležnost (već samo u smislu održavanja onoga što spada u komunalni red – npr. kontrola buke), niti se može tako zvati.

2. Šta sme da piše na uniformama i vozilima „BELIH“?

Odluka o uniformi i oznakama komunalnih milicionara („Sl. list grada Beograda”, br. 9/2021 i 96/2022), nakon poslednjih izmena donetih od strane Skupštine Grada Beograda, na sednici održanoj 25. oktobra 2022. godine, sadrži odredbe o tome da uniforma i oznake“BELIH“, sadrže reč “BELI”, odnsono “BEOGRADSKI LIČNI”, pa čak i reči “prijatelj“ i „asistent“.

Zanimljivo, jer Zakon o komunalnoj miliciji u članu 47. stav. 2. kaže da se oznake na uniformi sastoje se od naziva komunalne milicije i jedinice lokalne samouprave, prezimena, identifikacionog broja i oznake položaja komunalnog milicionara (što bi trebalo biti npr. pozornik, komandir i sl.) i od grba jedinice lokalne samouprave postavljenog na odgovarajućoj podlozi.

A odluka lokalne samouprave kao podzakonski akt, mora biti u skladu sa zakonom. Jer pravni poredak je jedinstven kako to u članu 4. kaže Ustav Republike Srbije („Sl. glasnik RS”, br. 98/2006), a ponavlja i u članu 194. Dok u član 195. isti kaže da svi podzakonski opšti akti RS (uredbe, pravilniici…), statuti, odluke i svi drugi opšti akti autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave, te opšti akti organizacija kojima su poverena javna ovlašćenja, političkih stranaka, sindikata i udruženja građana i kolektivni ugovori, moraju biti saglasni zakonu.

Otkud onda drugačiji naziv za komunalnu miliciju u Beogradu, i tako proizvoljno označavanje službenih položaja? Kome su oni prijatelji, kome asistiraju, kakve asistentske usluge pružaju?

I da razjasnim, kada se u zakonu kaže: „sastoje se od naziva komunalne milicije“, to znači da se ispisuje naziv komunalna milicija, a ne da je lokalnim samoupravama dato za pravo da izmišljau nazive svojih komunalnih milicija, pa da ih nazovu službom za ovo ili ono (pogotovo za ono za šta nisu nadležni), i predstavljaju kao nečije drugare. Nema takvog čega u Zakonu o komunalnoj miliciji. Marketing, i kolokvijalni nazivi su jedno, a službena upotreba drugo.

A čak i da zakon to dozvoljava, Odluka o komunalnoj miliciji („Sl. list grada Beograda”, br. 101/2019 i 83/2022), kojom su morala biti regulisana ova pitanja, nije menjana. Čak i da jeste usvojena izmena, Ustav u članu 196. predviđa da zakoni i drugi opšti akti stupaju na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja i mogu da stupe na snagu ranije samo ako za to postoje naročito opravdani razlozi, utvrđeni prilikom njihovog donošenja. Dakle, i da je dozvoljena promena imena, novo ime se može koristiti tek nakon objave u službenom glasilu, a toga do sada nije bilo.

A najviše zbunuje što su novim nazivom najpre izbrendirana vozila ove službe, iako ni Odluka o boji i načinu označavanja vozila i plovila i opremi komunalne milicije („Sl. list grada Beograda“, br. 9/2021) nije imala izmene. Čak i da neko želi nešto da menja, Zakon o komunalnoj miliciji u članu 49. stav. 2. kaže, oznake na službenim vozilima i plovilima sastoje se od naziva komunalne milicije i jedinice lokalne samouprave i od grba jedinice lokalne samouprave, nanetog u propisanim dimenzijama.

Poenta priče je, komunalni milicionari mogu se zvati između sebe kako god žele, gradska uprava im može tepati i šta god, ali po zakonu imaju naziv koje moraju upotrebjavati. I to je tako, što bi neko rekao.

Neću ulaziti dublje u analizu, u pitanje da li nepropisno označena službena lica čine neka kaznena dela ako primenjuju zakonska ovlašćenja, da li se komunalni milicionari u Beogradu samo nepravilno predstavljaju ili smo dobili neku paraformaciju? Da li građani moraju da postupaju po naređenjima osoba koje se ne identifikuju i ne izgledaju u skladu sa propisima. Otišli bi predaleko. I ovo izneto je otvorilo previše pitanja.

3. Umesto zaključka

Valjda je jasno zašto stalno ponavljam da, ono što se čini kod nas, odavno nije materijal za stručnu analizu (bar ne onih koji se bave pravom), već za Riplija (Ripley), za ediciju „Verovali ili ne“, te zašto me sve zajedno podseća na ono što sam opisao na kraju teksta „Vanredno stanje u Aveniji b.b.“.

I ne, nemam više nadu da će se nešto popraviti, da će neko možda pročitati i ova razmatranja te da se bar zamisli, ako ništa drugo. Jedino mogu svima nama da poželim mnogo sreće, jer trebaće nam. Nažalost tamo gde znanja, stručnosti i logike nema, samo sreća može pomoći.

Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.

Profi Sistem baner